Screenshot video

V rozsáhlém rozhovoru, který odvysílala BBC, byla Zelenská dotázána, co vzkazuje Britům, kteří se potýkají s rostoucími účty za energie, mimo jiné v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

„Chápu, že situace je velmi obtížná. Dovolte mi ale připomenout, že v době pandemie kovidu 19, která je stále s námi, kdy ceny stouply, byla postižena i Ukrajina. Ceny rostou také na Ukrajině. Ale kromě toho jsou naši lidé zabíjeni,“ řekla Zelenská. „Takže až začnete počítat drobné na svém bankovním účtu nebo v kapse, uděláme totéž a spočítáme naše oběti,“ dodala.

Zelenského komentáře navazují na komentáře odstupujícího britského premiéra Borise Johnsona, který minulý měsíc během návštěvy Kyjeva naznačil, že domácnosti v celé Evropě budou muset snášet krizi životních nákladů a „držet kurz“ s Ukrajinou, aby čelily ruské agresi. Evropské země obvinily Rusko, významného světového dodavatele energie, že v reakci na sankce používá plyn jako zbraň a omezuje dodávky.

Podle Zelenského je pro lidi mimo Ukrajinu obtížné pochopit dopad války na její obyvatele, ale je důležité sdílet lidské příběhy o tom, jakou daň si konflikt vybírá. Dodala, že mnoho rodičů dojme příběh ukrajinského chlapce, který byl v březnu natočen při přechodu polských hranic v záplavě slz.

„Myslím, že otcové a matky, kteří toto video sledovali, se nemohli ubránit slzám. Vždy se vžívám do jejich situace a myslím, že každý člověk na světě by měl cítit totéž,“ řekla Zelenská. „Proto musíme tyto příběhy vyprávět, ukazovat je, protože jsou to tváře války. Ne počet svržených bomb, ne množství vynaložených peněz, ale lidské příběhy – a těch je asi tisíc,“ dodala. Píše portál magazin1.sk.