Ruská armáda utrpěla během invaze řadu nezdarů, ale Putinovy síly v současné době okupují asi 20 procent ukrajinského území.

V rozhovoru pro Express.co.uk byl Ben Hodges, který sloužil jako velící generál armády Spojených států v Evropě, dotázán, zda věří, že by se Rusko mohlo zaměřit na jiné země ve východní Evropě.

V reakci na to řekl: „Pokud bude Putin na Ukrajině úspěšný, ano. Na počátku 90. let Rusko podporovalo odtržení Podněstří, jsme v tom více než 30 let. Rusko zaútočilo na Gruzii na Kavkaze. To je to, co dělají. Musíme to konečně zastavit.“

V roce 2008 Rusko a Gruzie bojovaly v konfliktu soustředěném kolem Jižní Osetie a Abcházie, dvou odtržených území, která jsou součástí Gruzie, ale mají své vlastní vlády.

Igor Munteanu, bývalý kariérní diplomat, který sloužil jako moldavský velvyslanec v USA, hovořil v květnu s Politico o této hrozbě.

Řekl: „To, co začalo jako obavy, se rychle mění v paniku. Z ruské strany přicházejí prohlášení, která jasně ukazují, že Moldavsko je cílem a mohou existovat plány na invazi z Podněstří.

„Ale společnost je rozdělená v tom, co dělat – Ukrajina nás varuje, že jsme další, zatímco naši vůdci trvají na tom, že je nejlepší uklidnit Moskvu tím, že zůstaneme mimo válku.“

V Podněstří jsou ruské jednotky a moskevský ministr zahraničí varoval Moldavsko před „ohrožením“ těchto mužů v diplomatickém sporu minulý měsíc. Sergej Lavrov varoval, že jakákoli moldavská intervence by mohla vyústit ve vojenskou reakci.

Dodal: „Podněstří a Rusko podporují přímý dialog, ale soudě podle prohlášení prezidentky Maiy Sanduové a jejího týmu, takový dialog nechtějí, protože jim USA a EU nařizují, aby rozhovory odmítly.“

Komentáře