Dalo by se říci, že jde o dosud nejpřekvapivější kombinaci roku, v němž se stále populárnější (a stále tajnější) výzkum UFO dostává do nečekaného konfliktu s ukrajinskou válkou. Ačkoli několik otázek stále zůstává nejasných, jisté je, že ukrajinští astronomové na žádost NASA a za účasti Pentagonu začali monitorovat oblohu nad Kyjevem, která je podle nich plná neidentifikovatelných létajících objektů, a to hned dvou typů, uvádí Motherboard.

Samozřejmě není překvapivé, že v době války létá na obloze spousta věcí, ale vědce překvapilo i neuvěřitelné množství neidentifikovaných létajících objektů, které byly identifikovány nad hlavním městem. O tom všem informuje preprint studie podporované Hlavní astronomickou observatoří v Kyjevě a Ukrajinskou akademií věd. Název studie je Neidentifikované letecké jevy I (Unidentified aerial phenomena I). Pozorování pocházejí z výše uvedené observatoře v Kyjevě a z pozorování provedených v obci Vinarivka, která se nachází jižně od Kyjeva. Podle autorů článku lovily observatoře UFO na příkaz NASA.

Ještě překvapivější je, že studie identifikuje dva typy UFO: první typ, fantom, je „zcela černé těleso, které nevydává žádné záření a pohlcuje veškeré záření, které na něj dopadá“. Druhým typem jsou takzvané „kosmiky“, které jsou na rozdíl od přízraků obzvláště jasné, což znamená, že jsou jasnější než obloha, která jim na snímcích slouží jako pozadí. Mimochodem, tato UFO jsou tak rychlá, že je lze jen stěží vyfotografovat. Článek přesně uvádí:

„Vidíme je všude. Pozorujeme značné množství objektů, jejichž povaha je nejasná.“

Vědci také dodávají, že oko nedokáže rozpoznat jevy trvající méně než jednu desetinu sekundy a k rozpoznání alespoň jedné události potřebuje čtyři desetiny sekundy. Tyto objekty jsou tak rychlé, že pro ně bylo nutné vyvinout speciální kamerový systém – ve skutečnosti byly přestavěny dvě meteorické pozorovací stanice: jedna v Kyjevě a druhá ve vesnici Vinarivka. V případě systému použitého výzkumníky byla doba expozice kratší než 1 ms a snímková frekvence nebyla nižší než 50 Hz – to bylo nezbytné pro pozorování.

Obě stanice jsou od sebe vzdáleny 120 kilometrů, takže vědci mohli provést několik měření cizích objektů. Studie mimochodem nenabízí vysvětlení, co přesně by tyto objekty mohly být, pouze popisuje pozorování, která jsou více než překvapivá: tyto lodě (jak je studie nazývá) lze pozorovat jednotlivě nebo ve skupinách, dokonce v „létajících letkách“ s rychlostí rotace 3-15 stupňů za sekundu (v případě letadel je to číslo 3). Fantomy byly pozorovány v troposféře ve vzdálenosti 10-12 km – jejich velikost byla odhadnuta na 3-12 metrů a rychlost na 15 km/s, což je 54 tisíc km/h.

Když si to trochu spočítáme, je tato rychlost obzvlášť zajímavá: rychlost šíření zvuku ve vzduchu je 340 m/s neboli 1224 km/h – pětinásobek (6120 km/h) je hypersonická rychlost. Těchto 54 000 km/h však představuje 44násobek rychlosti zvuku – pro představu: nejrychlejší hypersonickou konstrukcí, o které víme, je ruský experimentální kluzák Avangard, ale i ten dokáže letět „jen“ 27násobkem rychlosti zvuku.

Vědci tedy ve studii o UFO nespekulují, pouze konstatují, že jejich původ je neznámý. Hlavní výzkumný pracovník se k otázkám serveru Motherboard nevyjádřil.

Fotka: Wikimedia, zdroj