Orbán
Viktor Orbán foto Shutterstock

Maďarský vůdce ve čtvrtek na setkání Evropského společenství v Praze připomněl svým evropským protějškům, že sankce neukončily válku, která začala před více než sedmi měsíci. Tvrdil, že „Evropa pomalu krvácí“, zatímco „Rusko mezitím vydělává slušné peníze“.

Vedoucí představitelé EU, včetně zástupců Arménie a Ázerbájdžánu, tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana a britské premiérky Liz Trussové, diskutovali o silné možnosti nedostatku plynu a elektřiny v celé Evropě v nadcházejících měsících, kdy kontinent pociťuje tlak vlastních energetických sankcí uvalených na Rusko.

„Maďarsko dříve bojovalo za výjimku z ropného embarga a sankcí a v posledních dnech se nám podařilo dosáhnout toho, že nové sankce se nevztahují na maďarskou jadernou energii ani na maďarské dodávky plynu,“ uvedl Orbán ve videu na Facebooku po schůzce. Píše portál RMX.

„Sankce však prudce zvýšily cenu energie, což se týká i Maďarska,“ varoval.

„Ceny jsou téměř nedostupné, Rusko vůbec nekleslo na kolena, zatímco evropské ekonomiky krvácejí,“ zdůraznil Orbán, který je dlouhodobým kritikem sankcí uvalených na Rusko a vyzval Evropskou komisi ke změně směru.

„Je zřejmé, že sankční politika musí být změněna, a to je v sázce na příštích setkáních,“ dodal.