Covid foto Pixabay

Vysoká škola zatím neoznámila, jak účinný je kmen, který vytvořila, a popřela, že by práce představovala zisk funkce, což je proces, který je nyní obecně považován za zodpovědný za původní kmen Wuhan.

Odborník na molekulární biologii Dr. Richard Ebright varoval, že nový mutantní kmen, který byl v Londýně aplikován křečkům, „je šílenství, a to jak z hlediska nadbytečnosti, tak z hlediska plýtvání“, a že nemá žádné „předvídatelné praktické využití“.

„To by mělo být varováním,“ vyzval biolog a dodal: „Pokud se chce svět vyhnout novým pandemickým vlnám a pandemiím způsobeným laboratorně vytvořenými zesílenými potenciálními pandemickými patogeny, pak je naléhavě nutné omezit nesmyslný, vysoce rizikový a málo přínosný výzkum, který produkuje pandemické patogeny, a zavést účinný národní dohled nad takovým výzkumem se silou zákona.“

Dr. Ebrightová dále varovala, že tento vývoj je obrovský, „zejména pokud jde o riziko vyvolání nové pandemické vlny při náhodném nebo úmyslném uvolnění laboratorně vytvořených virů“.

Nová průběžná zpráva, kterou minulý týden zveřejnil senátní Výbor pro zdraví, vzdělání, práci a důchody, dospěla k závěru, že původ Covid-19 je spíše „incident spojený s výzkumem“ než „přirozené zoonotické šíření“.

„Zatímco precedentní případy předchozích ohnisek lidských infekcí způsobených kontaktem se zvířaty podporují hypotézu, že za vznikem SARS-CoV-2 stojí přirozený zoonotický přenos, vznik SARS-CoV-2, který vyústil v pandemii COVID-19, byl s největší pravděpodobností výsledkem incidentu souvisejícího s výzkumem,“ uvádí se ve zprávě, přičemž se uznává, že „tento závěr nemá být jednoznačný“.