Vladimir Putin foto Pixabay

Brigádní generál Giorgi Kalandadze byl ve své rodné Gruzii prohlášen za národního hrdinu poté, co v roce 2008 vedl obranu proti ruské invazi. Absolvent tvrdých amerických výsadkových a rangerských výcvikových škol měl pouhých 32 let, když byl jmenován velitelem gruzínských ozbrojených sil. v roce 2012, kdy se k moci dostala Rusku nakloněná strana Gruzínský sen, byl nucen odejít do exilu a odešel na Ukrajinu, kde pokračoval ve vedení ukrajinských jednotek bojujících proti ruským silám v separatistickém regionu Donbas. Prezident Volodymyr Zelenskyj byl za jeho „vynikající služby Ukrajině“ tak vděčný, že mu udělil ukrajinské občanství. Píše portál Express.co.uk.

Ve včerejším projevu 41letý Zelenskyj, který zůstává jedním z hlavních cílů Vladimira Putina, vyprávěl, jak posledních pět týdnů mobilizoval síly k horečné obraně západně od Kyjeva, která zabránila ruským silám dosáhnout jejich cílů.

„Mimo jiné jsem byl zapojen do taktické bojové skupiny, která bránila mezinárodní letiště Žuljany,“ řekl vyčerpaný generál.

„Zvítězili jsme. Nyní jsem převelen tam, kde mě bude nejvíce potřeba.

„Tuto válku vyhrajeme. Vyženeme všechny ruské síly z Ukrajiny.“

Kalandadze, který se specializuje také na výcvik v boji proti povstalcům, však byl téměř nucen válku na Ukrajině vysedět poté, co němečtí byrokraté respektovali Ruskem inspirovaný zatykač za vykonstruovaná obvinění.