Obrovský počet mrtvých po útoku amerických jednotek Himars na ruská kasárna v Doněcku, pravděpodobně stovky mrtvých

Ruské síly právě utrpěly možná největší ztrátu ve válce při útoku poté, co ukrajinský úder zabil několik desítek, možná stovek, nově mobilizovaných vojáků na východě země. Moskva nyní poukazuje na roli USA v tomto ničivém útoku.

0
1553
Z místa činu foto AP

„Ruské ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že ukrajinské síly použily raketový systém Himars dodaný USA ke zničení objektu používaného jako základna pro mobilizované jednotky ve městě Makiivka,“ píše o útoku v Ruskem okupovaném Donbasu list The Wall Street Journal.

Prohlášení vrcholných ruských velitelů, které přinesla státní agentura TASS, uvádí: „…: „Kyjevský režim zasadil úder vypálením šesti projektilů z amerického víceúčelového raketometu HIMARS na ruskou jednotku u Makijevky v Doněcké lidové republice (DLR). Při útoku zahynulo 63 příslušníků ruské armády.“

Ačkoli to bylo poprvé zveřejněno až v pondělí, úder se údajně odehrál krátce po půlnoci z neděle na Nový rok. Některé ruské zdroje naznačují, že vedle cílového objektu se nacházel muniční sklad, což pravděpodobně vedlo k smrtelnějšímu, rozšířenému výbuchu.

Ukrajinská strana mezitím tvrdí, že skutečný počet mrtvých mezi Rusy je mnohem vyšší, přičemž ukrajinská armáda tvrdí, že bylo zabito asi 400 osob a dalších 300 bylo zraněno – ačkoli Kyjev se bezprostředně po výbuchu k odpovědnosti přímo nepřihlásil.