Ilustrační obrázek_foto_Pixabay

Vztahy mezi Polskem a sousední Ukrajinou jsou v posledních týdnech napjaté.

Polský premiér Mateusz Morawiecki varoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby přestal urážet Polsko tak, jak to udělal minulý týden během projevu na Valném shromáždění OSN v New Yorku.

Ve svém projevu ve Svídníku ve východním Polsku o víkendu Morawiecki reagoval na pohrdavé poznámky Zelenského na Valném shromáždění OSN, kde kritizoval sousední členské státy EU za blokování ukrajinského vývozu obilí a obvinil je, že straní ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

„Chci říct prezidentu Zelenskému, aby už nikdy neurážel Poláky. Poláci to nebudou stát a bránit dobré jméno mé země je mou povinností a nejdůležitějším úkolem, který stojí před každou polskou vládou,“ řekl Morawiecki. „Budeme hájit náš zájem v geopolitické realitě a nebudeme se za to omlouvat,“ dodal.

Polský vůdce řekl, že jeho země chápe, že válka na Ukrajině je bitvou o bezpečnost Evropy a že Polsko pomáhalo Ukrajině na každém kroku a bude v tom pokračovat, i když se zaměřuje na své vlastní znovuvyzbrojení. „Možná se nyní vyzbrojujeme, ale centrum v Rzeszowě funguje a bude pokračovat ve spolupráci s pomocí našich spojenců,“ řekl.

Vztahy mezi Polskem a Ukrajinou se v posledních několika týdnech zhoršily v důsledku kontroverze týkající se ukrajinského obilí. Ruské blokování přepravy obilí přes Černé moře vedlo k tomu, že státy sousedící s Ukrajinou byly používány jako hlavní trasy pro tranzit ukrajinského obilí.

zdroj: RMX

RSS Protext – kultura

  • Nákupní centrum Palladium představí exotickou cestovatelskou výstavu „Tajemná Indonésie“
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Unikátní výstava „Tajemná Indonésie“ bude slavnostně otevřena vernisáží 6. 12. 2023 v 17.30 hodin v nákupním centru Palladium v Praze. Účastníci vernisáže se mohou těšit na přivítání indonéskou velvyslankyní, taneční vystoupení nebo drobné indonéské občerstvení připravené indonéskou ambasádou. Výstavou provede organizátor výstavy, jednatel cestovní kanceláře CK Livingstone, Rudolf Švaříček.Výstava […]
  • Ve Výstavní síni Mánes se konala 1. sálová aukce Art Capital
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Art Capital/1. sálová aukce/Výstavní síň Mánes/3.12.2023Ve Výstavní síni Mánes se konala v neděli 1. sálová aukce Art Capital, během které byla vydražena umělecká díla v celkové hodnotě 16,887.600 Kč, s aukční přirážkou 20 %. Do aukce se zapojilo přes 200 dražitelů a prodejnost dosáhla 81 %.Vrcholem večera a současně […]
  • Darujte zážitek plný filmové hudby
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Lámete si hlavu s dárkem pro filmového nebo herního nadšence? Se vstupenkami na koncerty Filmové filharmonie jistě nesáhnete vedle. Po novém roce chystá orchestr nejoblíbenější programy FANTASY a GAMES.Nezůstane se na ně prášit ve skříni, málokdo je bude chtít vyměnit, a navíc si je můžete užít společně. Zážitky jsou […]