Podľa najnovších vyjadrení šéfa vládneho Smeru-SD Roberta Fica sa bude Národná rada zaoberať problematikou mimovládnych organizácií na jeseň. “Do parlamentu pôjde zákon a pri každej jednej organizácii, ktorá je v treťom sektore, bude napísané, kto ju financuje, či je to zo zahraničia alebo nie je,“ uviedol bývalý predseda vlády v rozhovore pre Tablet.tv.

Nie každému sa však tieto plány vládnej strany pozdávajú. Zuzana Wienková z mimovládky Aliancia Fair Play tvrdí, že Fico “vykopáva otvorené dvere.” Síce hovorí, že s tým nemá problém, keďže jej mimovládka zverejňuje financovanie už aj teraz, no nepáči sa jej, že sa tu podsúva niečo o škodlivosti financovania zo zahraničia:

“To, čo považujem za smiešne a nepochopiteľné, je podsúvanie akéhosi odsudzovania finančnej podpory zo zahraničia,” povedla Wienková pre denník SME.

Wienkovej reakcii sa ani nemožno čudovať. Jej mimovládka Aliancia Fair-play totiž dostáva obrovské peniaze zo zahraničia. Z výročných správ vyplýva, že ich najväčšími donormi sú organizácie blízke Georgovi Sorošovi ako napríklad Open Society Institute a Nadácia otvorenej spoločnosti.

V krajinách ako USA, Izrael či Rusko, ktoré prijali takzvaný zákon Fara, by pri mene Zuzany Wienkovej a jej mimovládky jednoznačne svietila výstraha ” Pozor! Zahraničný agent!” A teda obavy na Slovensku z jej činnosti sú opodstatnené.

(hlavnespravy.sk, foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Nákupní centrum Palladium představí exotickou cestovatelskou výstavu „Tajemná Indonésie“
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Unikátní výstava „Tajemná Indonésie“ bude slavnostně otevřena vernisáží 6. 12. 2023 v 17.30 hodin v nákupním centru Palladium v Praze. Účastníci vernisáže se mohou těšit na přivítání indonéskou velvyslankyní, taneční vystoupení nebo drobné indonéské občerstvení připravené indonéskou ambasádou. Výstavou provede organizátor výstavy, jednatel cestovní kanceláře CK Livingstone, Rudolf Švaříček.Výstava […]
  • Ve Výstavní síni Mánes se konala 1. sálová aukce Art Capital
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Art Capital/1. sálová aukce/Výstavní síň Mánes/3.12.2023Ve Výstavní síni Mánes se konala v neděli 1. sálová aukce Art Capital, během které byla vydražena umělecká díla v celkové hodnotě 16,887.600 Kč, s aukční přirážkou 20 %. Do aukce se zapojilo přes 200 dražitelů a prodejnost dosáhla 81 %.Vrcholem večera a současně […]
  • Darujte zážitek plný filmové hudby
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Lámete si hlavu s dárkem pro filmového nebo herního nadšence? Se vstupenkami na koncerty Filmové filharmonie jistě nesáhnete vedle. Po novém roce chystá orchestr nejoblíbenější programy FANTASY a GAMES.Nezůstane se na ně prášit ve skříni, málokdo je bude chtít vyměnit, a navíc si je můžete užít společně. Zážitky jsou […]