Podle agentury AFP šéf Frontexu upozornil, že i přesto, že počet imigrantů letos klesl na zhruba 75 000 oproti 1,2 miliónu v roce 2015, počet přistěhovalců nezákonně pobývajících v EU ale stále roste. Stále více převyšuje počet těch, kteří se do EU dostali. Za loňský rok se sice podařilo vyhostit 151 000 lidí, ale naopak bezmála 205 000 se jich do EU dostalo.

„Pokud budeme takto pokračovat, posíláme všem potenciálním migrantům vzkaz, z něhož vyplývá: snažte se za každou cenu dostat do Evropy, protože i když vás chytí, máte obrovskou naději, že tam zůstanete,” prohlásil podle serveru Novinky.cz Leggeri při setkání se skupinou francouzských novinářů.

Podle šéfa Frontexu by unijní státy měly harmonizovat své předpisy a postupy týkající se vyhošťování tak, aby příslušné rozhodnutí úřadu mohlo být vykonavatelné i v ostatních zemích. Cizinci totiž v Evropě mohou volně přecházet z jedné země do jiné, pokud jim v původní zemi hrozí deportace. V případě, že jsou pak dopadeni v jiné zemi, celý vyhošťovací proces se pak zbytečně obnovuje od samého počátku.

Leggeri neponechal stranou ani problematiku zachraňování migrantů před smrtí ve Středozemním moři. Záchrana lidských životů je podle něho naprosto samozřejmá. „Skutečnou otázkou ale je: kde se s nimi vyloďovat? Proč systematicky v Evropě?” prohlásil podle Novinky.cz. Zásadní podle něho je, aby vznikla přijímací centra i jinde.

Myšlenkou vzniku takových center mimo EU se evropští lídři zabývají již po několik měsíců. Severoafrické státy jsou proti.

(parlamentnilisty.cz, foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]
  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]