„Pred 15 rokmi sa naša krajina pripojila k Severoatlantickej aliancii. Bolo to naše suverénne a dobrovoľné rozhodnutie. Aj vďaka nemu je dnes Slovensko prosperujúca a bezpečná krajina,” uviedol prezident Andrej Kiska pri tejto príležitosti.

Základnou úlohou štátu a politikov je zaistiť bezpečnosť pre našich občanov, pričom dnes ani tá najsilnejšia krajina nedokáže sama čeliť výzvam, ako je terorizmus, migrácia, klimatické zmeny alebo udržanie ekonomického rastu.

“Jednoznačne patríme medzi slobodné, demokratické a úspešné krajiny. Máme priateľov, máme spojencov. Máme ľudí z 28 štátov, ktorí v prípade potreby sú pripravení za našu bezpečnosť položiť život. Nie sme sami,” povedal Kiska, ktorý je ako prezident vrchným veliteľom Ozbrojených síl SR.

Prezident pripomenul aj spoločnú deklaráciu, ktorú podpísal spolu s predsedom parlamentu a predsedom vlády. V nej potvrdili, že členstvo v Aliancii je základom našej bezpečnosti.

“Zaviazali sme sa, že budeme presadzovať také kroky, ktoré túto bezpečnosť budú posilňovať,” dodal.

“Bezpečnosť a obrana sú ale vo veľkej miere o dôvere. O dodržaní slova. O dôvere, že si prídeme, ako spojenci, navzájom na pomoc. Slovensko je krajina, ktorá svoj sľub drží. Aj preto je nesmierne dôležité, aby sme investovali do našej bezpečnosti. Aby sme dokázali tieto nemalé investície pretaviť na pocit bezpečia pre našich ľudí. Ale tiež aby sme každý jeden cent míňali zodpovedne, transparentne a efektívne,” apeloval prezident s tým, že o našu bezpečnosť sa musíme starať neustále. To, že občania majú už 15 rokov tie najlepšie bezpečnostné garancie, nie je podľa neho samozrejmosť.

 

Blaha reaguje

Na krok Prezidenského paláca reagoval na Facebooku poslanec NR SR Ľuboš Blaha. “Pred palácom prezidenta práve vztýčili zástavu NATO. Na to existuje jediný výraz – vlastizrada,” uviedol.

“Kiska týmto potvrdil, že je obyčajný americký agent. Toto je už vážne za čiarou. Zošalel?” upozornil Blaha.

https://www.facebook.com/LBlaha/posts/2275179829387250

NATO

Slovensko si dnes pripomína 15. výročie vstupu do Severoatlantickej aliancie. NATO je medzivládna obranná organizácia, založená 4. apríla 1949 podpisom tzv. Washingtonskej zmluvy ako reakcia západných demokratických štátov na vzniknutú povojnovú situáciu v Európe.

NATO združuje 29 štátov, okrem európskych spojencov aj USA, Kanadu či Turecko. Naposledy sa Aliancia rozšírila o Čiernu Horu (2017). Generálnym tajomníkom je Jens Stoltenberg. Bývalému nórskemu premiérovi členské štáty 28. marca predĺžili mandát do roku 2022. Sídlo NATO je v Bruseli.

(zdroj: hlavnespravy.sk, foto: archiv)

 

Komentáře