Vyšetřování vraždy Kuciaka a jeho snoubenky krystalizuje. Jména, odměny, detaily z pátrání

Rodiče zavražděného mladého novináře a jeho dívky tak už znají odpověď na mnoho svých otázek začínajících slovem proč. „Už se ptát nemusíme, je nám to jasné. Janko tady suploval policii a státní zástupce. Byl pro špinavé mafiány, kteří měli dost peněz si vraždu objednat, hrozbou,“ řekla včera pro MF Dnes matka zavražděné dívky.

Mariána Kočnera policie podezřívala od začátku z důvodu, že vyhrožoval Kuciakovi, že na něj bude hledat špínu a zaměří se na jeho rodinu, pokud se nepřestane zajímat o jeho práci. A to tak, že novinář pár měsíců před vraždou na něj podal trestní oznámení. Policie jej však nakonec odložila s tím, že nešlo o trestný čin ani přestupek.

U výslechů byl Kočner již loni měsíc po vraždě. „Vyšetřovatelé vznesli obvinění, až když si byli zcela jistí. Objednavatel vraždy je s největší pravděpodobností právě on,“ potvrdil dozorující státní zástupce.

Kriminalisté jsou však přesvědčeni, že důkazů proti němu mají dost. „Obzvláště zdůrazňuji, že usnesení o obvinění bylo vzneseno na základě objektivních důkazů a nikoli na základě informací médií či veřejného tlaku,“ dodal prokurátor.

Nyní Kočnera, jenž je ve vazbě za falšování směnek za 1,8 miliardy korun a čeká jej výslech, v němž se k obvinění má znovu vyjádřit. Doposud spojitost se smrtí Kuciaka odmítal.

Kuciaka a další slovenské novináře, státní zástupce a právníky nechal přitom podnikatel Kočner sledovat bývalým agentem a šéfem tajné služby SIS Petrem Tóthem. Ten nyní říká, že o chystané vraždě ale nevěděl. „Kdybych věděl o přípravě vraždy Jana Kuciaka, tak dnes ještě žijí. Neviděl jsem do hlavy Kočnera, nevěděl jsem, že se Zsuzsovou připravují tento strašný čin,“ hájil se Tóth, jehož výpovědi „byly zohledněny“ při vznesení obvinění proti Kočnerovi.

V tomto týdnu také vyšetřovatelé navrhli prodloužit vazbu pro první čtyři podezřelé v případu o nejdelší možnou dobu – o sedm měsíců. Obviněné mohou ve vazbě držet v případě vraždy pětadvacet měsíců. Podle kriminalistů se nyní vyšetřování případu prodlouží zhruba o půl roku, obžaloba by měla padnout v létě. Kočner je pátým obviněným.

Střelcem, který dvojici v jejich domě zabil, je podle slovenské policie bývalý policista Tomáš Szabó, kterému pomáhal jeho bratranec, původní profesí voják, Miroslav Marček. Zadavatelkou vraždy, za kterou dostali v přepočtu dva miliony korun, je v policejní verzi překladatelka z italštiny Alena Zsuzsová. Oba vykonavatele domluvil podnikatel Andruszkó.

Dosud policie vyslechla sedmnáct podezřelých a 225 svědků. Udělala dva vyšetřovací pokusy, čtyřicet jedna prohlídek těl, třiapadesát domovních prohlídek, zajistila šestadvacet počítačů, šest aut a devadesát mobilů a tabletů

(zdroj: parlamentnilisty.cz, foto: archiv)

Přejít nahoru