Byli to pěkní „chlapáci“, žádný maltézák nebo foxteriér, podle paleontologických nálezů nejmenší z nich měli velikosti současných německých ovčáků. Našim předkům byli velmi užitečnými pomocníky při lovu a možná i v boji.

Nicméně už tehdy se začalo rodit ono zvláštní pouto mezi lidmi a psy, kdy se ze psů stali nejen pomocníci, ale také přátelé. Psi doprovázeli jak naše přímé předky, pralidi druhu Homo sapiens, tak naše „bratrance“ neandrtálce. Obě skupiny komunikovaly se psy stejně, důkazy o úctě a lásce k psímu plemeni nacházíme na archeologických nalezištích obou kultur. Nicméně neandrtálci někde „udělali“ komunikační chybu a nevyužili veškerý potenciál, které jim partnerství se psy přinášelo.

Domnívají se tak alespoň vědci, kteří jsou přesvědčeni, že vztah mezi psy a lidmi napomohl mimo jiné tomu, že nakonec druh Homo sapiens vytlačil neandrtálce a uspíšil rychlost jejich odchodu z historické scény.

Člověk homo sapiens prý dokázal rozvinout komunikaci se psi na úrovni, jakou známe my dnes (i když jim asi nemohl nakupovat na internetu dobroty a luxusní obojky). Pochopil, že pes je výjimečný tvor, žádné „hloupé zvíře“. Vzájemná úzká spolupráce zvýšila po několika tisíciletích i inteligenci našich pravěkých pradědečků a prababiček, a ti pak prokázali svou intelektuální převahu nad neandrtálskými příbuznými.

Teorie je to sice trochu přitažená za vlasy, nicméně snad každý majitel psa vám potvrdí, že bez svého čtyřnohého přítele by byl jen polovičním člověkem.

(zdroj: procproto.cz, foto: Pixabay)

RSS Protext – kultura

  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]
  • Rusko se nezúčastní Expa v Ósace
    Paříž 29. listopadu 2023 (PROTEXT) – Ruský představitel na plenárním zasedání předsednictva Úřadu pro mezinárodní výstavnictví (BIE) v Paříži sdělil, že se Moskva rozhodla zdržet účasti na Všeobecné světové výstavě v Japonsku v roce 2025. Za důvod označil nedostatečně účinnou komunikaci s hostitelem. Bližší podrobnosti úředník neuvedl, píše agentura Kjódó.Tato zpráva přišla týden poté, co […]
  • Výstavu Expo budou propagovat i rychlovlaky Šinkansen
    Ósaka (Japonsko) 28. listopadu 2023 (PROTEXT) -  Drážní společnost JR West koncem listopadu oznámila, že ve snaze o propagaci Všeobecné světové výstavy Expo 2025 v Ósace začne od dubna příštího roku, tedy rok před zahájením akce, provozovat rychlovlaky s designem obsahujícím logo výstavy.V ten samý měsíc plánuje otevřít na různých místech obchody se zbožím z […]