Ženy, které rády chodí na pokec s kamarádkami, mají nyní perfektní výmluvu. Měly by to dělat častěji, přinejmenším dvakrát týdně. Vědci potvrzují, že pokud se ženy pravidelně vídají se svými přítelkyněmi, jsou mnohem zdravější než ty, které vysedávají doma za pecí.

Studii provedla skupina výzkumníků z Oxfordské univerzity. Zjistili, že pokud se mají ženy cítit šťastně ve všech aspektech svého života, potřebují stálý kontakt s kamarádkami. Jsou pak nejen šťastnější, ale i zdravější.

Autor studie, psycholog Robin Dunbar, uvedl, že ideální je, když se vídají se čtyřmi nejlepšími přítelkyněmi dvakrát za týden a na schůzkách drbou, popíjejí a pomlouvají své soupeřky. Díky tomu se ohromně nasmějí a uvolní. Zdravotním přínosem těchto setkání je také fakt, že se rychleji zotavují z nemocí, mají silnější imunitní systém a nižší hladinu úzkosti.  Všeobecně se tak cítí lépe.

Výzkum nicméně prokázal, že takhle pravidelné schůzky jsou spíš z říše snů. Jen dvě z pěti žen se mohou s kamarádkami setkávat alespoň jednou týdně a mnohdy dokonce ani to ne, protože jim v tom brání rodinné povinnosti. Smích v úzkém kruhu přátel je přitom ten nejlepší lék na většinu neduhů.

„Ženy mají oproti mužům větší potřebu udržovat společenské kontakty,“ uvádí psycholožka Alisa Ruby Bash. „Díky tomu se u nich zvyšuje úroveň serotoninu – hormonu štěstí, a oxytocinu – hormonu lásky a důvěry.“ S rostoucím věkem je udržování přátelských vazeb čím dál tím důležitější.

Bohužel ženy žijí většinou ve velkém stresu, a když už se vypraví někam na „drby“, mají pak pocit viny, že zanedbaly domácnost a rodinu. Jenže důležité je, aby si uměly udělat čas samy na sebe a na své aktivity. Když uniknou od všední rutiny a vzájemně si vylijí srdce, budou se cítit mnohem lépe. A každodenní šeď pak budou vnímat v mnohem veselejších barvách. Studie oxfordských expertů to jasně potvrdila.

(zdroj: procproto.cz, foto: Pixabay)

RSS Protext – kultura

  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]
  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]