Eritrejec Abdalláh Usmán, který se zachránil, uvedl, že vypluli ve 23:30 a o hodinu a půl později začala do lodi téct voda. Egyptský kapitán se rozhodl vrátit, v trase lodi se prý objevila velká loď Turkon Line. „Na palubě byly hlavně ženy a většina se utopila. Všichni, kdo se utopili, byly ženy, zachránily se jenom dvě dívky,“ řekl uprchlík.

„Mysleli jsme, že nás zachrání, ale ti lidé na palubě se na nás jen dívali,“ dodal Abdalláh. „Za půl hodiny byla loď plná vody a motor se zastavil. Zůstali jsme ve vodě šest sedm hodin. Zemřelo skoro 200 lidí, muži, ženy, děti,“ pokračoval.

Krátce po rozednění připluli podle jeho popisu rybáři na malých loďkách a začali je po pěti převážet na břeh. Trvalo to do devíti hodin ráno. Jeden z rybářů řekl, že na hladině plavaly desítky těl mrtvých uprchlíků.

Nejmenovaný člen libyjské pobřežní stráže uvedl, že je nepravděpodobné, že se bude po obětech pátrat na otevřeném moři. „Nejsou peníze, bude se čekat, až moře těla vyplaví,“ řekl. Přesný počet utonulých podle něj nikdy znám nebude. Mnoho z těch, kteří přežili, bylo převezeno do tábora u Tripolisu, který byl 3. července zasažen při náletu. O život tehdy přišlo na 50 lidí. OSN žádala, aby byl tábor uzavřen, a převoz dalších uprchlíků do něj kritizovala.

Libye je nejčastější výchozí zemí pro lodě s migranty. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos při pokusu překonat Středozemní moře zahynulo nebo se pohřešuje 680 lidí, 3700 bylo zadrženo a vráceno do táborů v Libyi. Do Evropy od začátku roku dorazilo 37.000 uprchlíků, přičemž v první polovině loňského roku to bylo 46.000 lidí.

  Tady končí legrace. Je tu další smlouva, která nám chce vnutit uprchlíky. Vláda ji neodmítá...

(zdroj: parlamentnilisty.cz, foto: archiv)

Komentáře