Vo svojom prejave Orbán reagoval na talianskeho premiéra Giuseppeho Conteho, ktorý povedal, že krajiny Vyšehradu Taliansku nepomáhajú, pokiaľ ide o migračnú politiku. Maďarský premiér uviedol, že Maďarsko nemôže pomôcť tým, že vpustí migrantov na svoje územie, nech už sú odkiaľkoľvek.

Poznamenal, že európska jednota čelí veľkej výzve, ktorej pôvodom je migrácia. Podľa Orbána existujú krajiny, kde bola migrácia úspešná a kde časť populácie už nie je súčasťou kresťanskej kultúry. A preto sa tieto spoločnosti zaoberajú otázkou, ako môžu dve úplne odlišné kultúry žiť spoločne v jednej krajine, dodal.

Doplnil, že v iných európskych krajinách moslimskí migranti nie sú a že tieto krajiny sa snažia zaistiť, aby také dilemy spojené s koexistenciou nemuseli riešiť.

Zdôraznil tiež, že všetci ľudia majú právo rozhodnúť, s kým chcú žiť, a pokiaľ sa ľud rozhodne, že nechce multikultúrnu spoločnosť, má na to v demokracii právo.

Citoval názor, ktorý podľa neho zastávajú niektorí západní politici, že keď budú do krajiny vpustené veľké skupiny cudzích ľudí, aby žili pospolu s kresťanskou väčšinou, tak z tejto kombinácie vznikne nová spoločnosť vyššej kvality. Dodal, že stredná Európa je k tejto myšlienke skeptická, pretože verí, že potom nebudú skupiny žiť pospolu, ale vedľa seba.

Orbán ďalej povedal, že už na začiatku migračnej krízy bolo jasné, že deväť z desiatich migrantov sú ekonomickí migranti. Ale ľavica podľa maďarského premiéra zneužíva migráciu na to, aby vytvorila Európu bez národov a kresťanstva. Vraj počíta s tým, že migranti nikdy nebudú voliť politiku založenú na kresťanských hodnotách.

Dôkazom, že ľavica má tieto úmysly, je pre neho to, že otázka kvót je znovu na stole. Nezabudol spomenúť ani svoju teóriu, že práve preto sa na Maďarsko zo strany Európskej únie vyvíja taký tlak.

Pochválil sa, že vraj vyvinul úspešný model riadenia štátu založený na rodine, národe a kresťanskej slobode, čo podľa neho dokazuje, že už trikrát drvivo vyhral parlamentné voľby. Ale stále sa vraj nedarí dostať pôrodnosť na takú úroveň, na akej by mala byť. Dodal, že nikdy nebude nedostatočnú pôrodnosť kompenzovať prijímaním migrantov.

Vo vzťahu k národu Viktor Orbán povedal, že národ je zvrchovaný a nemôže byť nútený podrobiť sa akýmkoľvek zákonom globálnej správy, je to nenahraditeľná hodnota, ktorá musí byť chránená. „Iba my sa môžeme rozhodnúť, kto môže žiť na území našej krajiny,“ poukázal a dodal, že národ je chránený všade okrem Európy a to sa musí zmeniť.

Podotkol, že medzi európskou elitou je tento názor v menšine, ale v národoch a medzi ľuďmi prevláda.

Uviedol, že odporcovia sú veľkí, bohatí, silní a dobre organizovaní, takže bitka, ktorú treba bojovať za dobrú vec, je nespravodlivo ťažká. Dodal, že to tak bude aj naďalej, ale človek nesmie podľahnúť sebaľútosti.

Predseda vlády tiež vyhlásil, že stojí za pripomenutie, že to, čo stojí za úspechom Európy a čo jej dalo jej poslanie vo svete, bolo vytvorenie spôsobu života, v ktorom ľudia prostredníctvom svojej práce súčasne slúžia svojim vlastným záujmom, dobru svojej vlasti a Božej sláve.

Podľa neho musí byť objavená moderná podoba tohto princípu, aby Európa znovu nadobudla svoju veľkosť. Píše portál parlamentnelisty.sk.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Komentáře