V blízkosti Stonehenge objevili obrovský neolitický kruh hlubokých šachet

Před čtyřmi tisíci a pěti stovkami let neolití lidé, kteří postavili mistrovské dílo inženýrství Stonehenge, také vykopali řadu šachet uspořádaných tak, aby vytvořili kruh o průměru 1,2 km (2 km). Tato struktura se zdála být hranicí, která vede lidi do posvátné oblasti, protože Durringtonské zdi, jeden z největších britských henge památek, se nacházejí přesně v jeho středu.

Profesor Vincent Gaffney, přední archeolog projektu, řekl: „Toto je bezprecedentní nález velkého významu ve Velké Británii. Klíčoví vědci na Stonehenge a její krajině byli ohromeni rozsahem struktury a skutečností, že dosud nebyla objevena tak blízko Stonehenge. “

Hřídele jsou obrovské, každý má hloubku více než 5 metrů a průměr 10 metrů. Bylo nalezeno přibližně 20 a mohlo jich být více než 30. Asi 40% kruhu již není k dispozici pro studium v ​​důsledku moderního vývoje. Píše portál The Guardian.

Gaffney řekl: „Velikost šachet a obvodů obklopujících Durringtonské zdi je v současné době jedinečná. Ukazuje to význam Durringtonských zdí Henge, složitost monumentálních struktur v kamenné výzvě a schopnost a touhu neolitických komunit zaznamenávat jejich kosmologické systémy víry způsobem a v takovém rozsahu, jaké jsme nikdy dříve neočekávali. “

Dodal: „Nemohu dostatečně zdůraznit úsilí, které by bylo vynaloženo na kopání tak velkých šachet nástroji z kamene, dřeva a kostí.“

Dodal: „Stonehenge má jasnou souvislost s ročními obdobími a plynutím času přes letní slunovrat. Ale u Durringtonských šachet to není plynutí času, ale ohraničení kruhem šachet, které má kosmologický význam. ““

Gaffney řekl: “Začínáme vidět věci, které jsme nikdy nemohli vidět prostřednictvím standardní archeologie, věci, které jsme si nedokázali představit.”

Na univerzitě v Bradfordu je spoluřešitelem projektu Skrytá krajina Stonehenge, který zkoumá desítky kilometrů krajiny napříč Salisbury Plain. Archeologové se nyní připojují k tečkám a vidí tento masivní vzorec, řekl.

Jádra šachet poskytla klíčová data z radiokarbonů před více než 4 500 lety, díky čemuž se hranice staly současnými jak u Stonehenge, tak u Durringtonských zdí. Hranice také vypadá, že byl stanoven zahrnovat dřívější prehistorický památník, Larkhill hrázděný uzávěr, postavený více než 1500 roků před výzvou v Durringtonu.

Z šachet byly získány pazourkové kamínky a neidentifikované fragmenty kostí, ale archeologové mohou jen spekulovat o tom, jak byly tyto rysy použity.

Gaffney řekl: „To, co vidíme, jsou dva masivní památky s jejich územím. Jiní archeologové, včetně Michaela Parkera Pearsona z University College London, navrhli, že zatímco Stonehenge, se svými stojatými kameny, byl místem mrtvých, Durrington se svými dřevěnými strukturami byl pro bydlení. “

Přejít nahoru