Konflikt v koalícii pretrváva. Šeliga: „Ako právnik si nemyslím, že sa dá napísať taký zákon o akom hovorí premiér. Nebezpečne začíname posúvať latku, ktorú sme chceli nastaviť vyššie“. Matovič: „Dr. Oetker… aspoň tento ujo titul nemá falošný“

Šeliga uviedol, že podľa neho nápad premiéra Matoviča poveriť ministrov školstva a spravodlivosti prípravou zákona, podľa ktorého by sa mohli spätne odoberať vysokoškolské tituly nie je po právnej stránke vôbec realistický.

Podotkol, že nerozumie včerajšej tlačovke a vyjadreniam premiéra a že nerozumie ani postoju Borisa Kollára a útokom na politickú stranu Za ľudí. „Už druhý deň počúvam, ako som iné žiadal od pána Kollára a iné hovoril novinárom. Je to nezmysel! Konal som čestne a priamo.“

„Išiel som za Borisom Kollárom dvakrát, dvakrát som mu povedal svoje výhrady a informoval ho, aké je stanovisko strany. Potom prišla piatková tlačová konferencia, ktorá jasne zarámcovala akékoľvek pokusy o komunikáciu.“

Juraj Šeliga zopakoval, že predsedníctvo Za ľudí to povedalo jasne – „Pán Kollár pochybil a za svoje činy má vyvodiť osobnú zodpovednosť. Odmietam vyjadrenia premiéra aj predsedu parlamentu, že sme konali v rozpore s koaličnou dohodou, alebo dobrými mravmi. Nemyslím si, že možno dať rovná sa medzi Borisa Kollára a Andreja Danka. To nie, ale od nás sa predsa čaká viac.“

„A teraz k návrhu riešenia Kollárovej plagiátorskej kauzy, ktoré včera prezentoval pán premiér Matovič a poslanecký klub OĽANO. Poviem to ako právnik – nemyslím si, že sa dá napísať taký zákon o akom včera hovoril premiér. Zákon, ktorý by umožnil spätné plošné testovanie všetkých diplomoviek. Nemyslím si, že taký zákon je správny, pretože uplatňuje princíp kolektívnej viny.“

Upozornil na to, že takýto zákon by bol podľa neho retroaktívny. „To znamená, že by spätne zavádzal podmienku kontroly pre všetkých, ktorí už majú tituly. A kvôli diplomovke pána Kollára kontrolovať všetky práce, to je naozaj absurdné. To je ako keby niekto povedal, že kým nevyšetríme či náhodou všetci v krajine nekradli, tak za krádež neodsúdime nikoho.“

Problém dnes podľa neho nie je ani v samotnom systéme, ktorý niečo odhalil alebo neodhalil. „Systém funguje od cca 2009, postupne sa napĺňa dátami a novými prácami a teda zvyšuje sa objem toho, s čím porovnáva kontrolovanú prácu. To však neznamená, že odpisovať sa môže všetko, čo nie je nahraté v systéme. Nie, napríklad také porekadlo – “vodu káže, víno pije” tam asi nahraté nie je. To však neznamená, že si teraz môžem privlastniť jeho autorstvo.“

„Rovnako tu už nie je čo kontrolovať, pretože tu je jasné, že časť práce bola odpísaná. Časť z iných vedeckých prác, časť z práce školiteľa so súhlasom autora, časť z internetu. Toto je fakt. Preto ani nový antiplagiátorský systém na tom nič nezmení. Preto nerobme z ľudí hlupákov tvrdeniami, že kontrolovať treba všetko. Nie netreba!“

Šeliga ďalej píše, že v tomto prípade vraj nejde o zákon, ale o princíp. „V tom je problém. Ostatné je už dnes len komunikačná hmla a útok na koaličného partnera. Áno, je to nepriamy útok na stranu Za ľudí, pretože sme sa opovážili nahlas zopakovať, čo sme hovorili aj v kampani, to čo máme v PVV a to, čo je všade vo svete jasné. Kto urobí chybu, má čeliť následkom a nie viniť iných, alebo útočiť na médiá. Minimum je povedať prepáčte, fakt ma to mrzí. Opravím, čo sa opraviť dá.“

„Úprimne na to som čakal do piatka rána. Nestalo sa. A teraz počúvam, ako som ja ten zlý a nekorektný rozbíjač. Čo je toto za pseudologiku – problém je odpísaná práca, problém je podvod, ktorý sa tu stal – nie môj postoj, že klamať a podvádzať sa nemá.“

„Nebezpečne začíname posúvať latku, tú latku, ktorú sme chceli nastaviť vyššie. Ohýbajú sa argumenty a krúti sa logika. Ak v tom budeme pokračovať, škaredo sa nám to ako krajine vráti. Lebo svet a politika tu bude aj po dobe a časoch Kollára, Matoviča, Šeligu, Čaputovej a iných. No nastavujeme precedens. Tak ako ich nastavoval Fico, pred ním Mečiar. Uhneš tam, uhneš tam a kde je hranica kedy už neuhneš? Neuhneš? OK, len aby sa nezabudlo, keď si už začal uhýbať. To je to skutočné nebezpečenstvo, nie jedna hlúpa diplomovka.“

Dodal, že zákon, ktorý sa dá napísať a včera sme ho predložili na koaličnej rade je taký, ktorý do budúcna umožní odobratie titulov ak sa zistí, že išlo o plagiát. „Taký má napríklad Česká republika a o podobnom hlasovali aj slovenskí poslanci v Národnej rade. Nepôjde však o automatickú (ďalšiu kontrolu) všetkých prác, ale len tých podozrivých, na ktoré oprávnené subjekty podajú návrh. Takýto návrh by mohol podať napríklad minister školstva, výbor pre vzdelávanie vedu a šport, rektor vysokej školy a pod. Týmto návrhom by sa zaoberala skupina expertov a posúdila by, či ide o plagiát alebo nie. A ak áno, tak by titul bol odňatý, lebo by sa jasne ukázalo, že ide o podvod.

„Toto však vie platiť do budúcna a pre študentov, ktorí študujú alebo začnú študovať v čase, keď je možné titul podľa takéhoto zákona vziať (retroaktivita). Pričom stále to nerieši morálny problém, pretože ak raz niečo opíšem a odovzdám prácu s čestným vyhlásením, že som nič neodpísal, tak to bude opísané stále. Či mi na to niekto príde alebo nepríde.“

Podpredseda Za ľudí tiež hovorí o druhom – trestnoprávnom rozmere. „Ten už dnes máme. Tam však musí podať trestné oznámenie poškodený, teda autor, ktorému niekto text ukradol. §283 Trestného zákona. A ešte si viem dokonca predstaviť, že môžeme prijať zákon na dobrovoľné vzdanie sa titulu – notárskym vyhlásením sa niekto vzdá svojho nadobudnutého titulu s tým, že takéto vzdanie sa má za následok, že titul nesmie používať ani si ho uvádzať ako kvalifikačný predpoklad. Bolo by to neštandardné, ale právne možné.“

„Čo však možné nie je, je znovu otestovať všetky záverečné práce na Slovensku. Ako som uviedol, bolo by to retroaktívne, protiústavné a diplomovka pána Kollára by stále zostala opísanou diplomovkou… No a krátko aj k téme, že pravidlá a nároky musíme mať na všetkých rovnaké. Nie, nie je to tak! Na našich najvyšších predstaviteľov máme mať oveľa vyššie nároky. Prečo? Pretože nesú vyššiu zodpovednosť, majú väčšie rozhodovacie kompetencie a pretože reprezentujú našu republiku. Majú to byť tí najlepší a najčistejší z nás! To je ideál hodný nasledovania. Relativizovanie a spochybňovanie morálnych, etických a právnych pilierov demokratického systému je cesta do pekla.“

Šeliga v odkaze pre premiéra Matoviča opäť zopakoval, aby vláda nerobila z občanov hlupákov. „Preto nerobme z ľudí hlupákov a povedzme im to priamo a slušne a hlavne stojme si za tým, čo hovoríme: Za ľudí navrhuje vyvodenie politickej zodpovednosti, ako je to bežné vo vyspelých krajinách s vyššou úrovňou politickej kultúry. OĽANO dalo vyhlásenie, že odsudzuje správanie školiteľa, oponenta aj študenta. SaS udelilo žltú kartu a bude mať pána Kollára na vypočutí v poslaneckom klube v stredu. Predpokladám, že potom povedia svoj definitívny postoj. Následne sa s touto kauzou budeme musieť, ako koalícia, ako jednotlivé strany ale aj ako jednotlivci definitívne vysporiadať.“

„Toto nie je rozbíjanie koalície – toto je len opakovanie toho, čo všetci robili a požadovali pri iných odpísaných prácach politikov a ľudí verejne činných. Toto strana odprezentovala na koaličnej rade. Počkáme teraz na stanovisko SaS, ktoré má pána Kollára v stredu na klube. Nech už to skončí akokoľvek, tak niektoré vysvetlenia a konštrukty obhajoby dnes pomaly nadobúdajú horšiu rovinu ako samotná diplomovka. Urážajú všetkých poctivých študentov, profesorov, dávajú zlý príklad deťom, ktoré od malička počúvajú, že odpisovať sa nemá.“

Do OĽaNO v závere príspevku poslal ešte jeden odkaz: „Jednoducho ak niekto nechce, aby pán Kollár odstúpil, tak nech to povie priamo. Len prosím nerobme z ľudí hlupákov rôznymi výhovorkami, lebo to je nefér voči nám, ako koaličným partnerom, voči našim voličom, voči tým tisíckam ľudí, ktorí stáli na námestiach. Je to nefér voči všetkým občanom Slovenska, ktorý chcú od politikov viac ako len sľuby,“ uviedol Šeliga.

 

Matovič o strachu ľudí zo straty titulov

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) v utorok predpoludním k tejto téme publikoval ďalší facebookový príspevok, v ktorom hovorí o údajnom strachu ľudí z preverovanie ich záverečných prác.

„Dr. Oetker … jediná istota nám zostala, že aspoň tento ujo titul nemá falošný. Ostatní v strachu riešia, že tituly preverí všetkým zákon a nie selektívny lynč… Uvidíme, na čom sa pán minister školstva a pani ministerka spravodlivosti zhodnú = či dovolia preverovať tituly aj dozadu, alebo si konečne upraceme, hoci len dopredu.“

Matovič dodal, že je jasné, že v strachu nie sú všetci. „Viem… A veľká česť všetkým im, že nikdy nič od nikoho neodpísali, hoci stokrát mohli.“

 

Ministerka Milanová súhlasí s premiérom a netrvá na odchode Kollára. Jeho prípad sa podľa nej nedá porovnať s rigoróznou prácou Danka

Nová ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) má v prípade kauzy šéfa parlamentu Borisa Kollára s jeho diplomovou prácou podobný postoj ako premiér Igor Matovič

Natália Milanová v reakcii pre denník Pravda poznamenala, že podľa nej je postačujúca reakcia predsedu NR SR Kollára, že v politike nebude požívať svoj magisterský titul.

„Pri našich súkromných školách, ktoré vieme ako fungujú, a naozaj to nie je vec týkajúca sa jednotlivcov, ale týkajúca sa veľmi veľkej skupiny ľudí… Sledovala som vyvodenie zodpovednosti (Borisa Kollára pozn.) a musím povedať, že ako prvé kolo mi to zatiaľ stačí.“

„Porovnávajú sa tu nie že neporovnateľné veci, ale vychádzame z jedného modelu, ktorý tu už bol… Stále sa mi však zdá, že nie je to úplne rovnocenne porovnateľné,“ dodala ministerka kultúry Milanová v súvislosti s tým, že zástupcovia hnutia OĽaNO v minulosti pri kauze rigoróznej práce Andreja Danka požadovali vyvodenie politickej zodpovednosti.

Podľa Milanovej „je choré“ to, ako sa v súčasnosti dajú doslova kupovať vysokoškolské tituly. „Je teraz podľa mňa hlavne na ministrovi školstva, ktorý sa netají tým, že ten poriadok tam chce urobiť, aby ho tam skutočne robiť začal.“

„Ja sama som zvedavá, čo sa ešte udeje. Ja na jeho odstúpení momentálne, s momentálnymi vedomosťami ktoré mám, trvať nebudem,“ vyhlásila v pondelok Natália Milanová.

zdroj: hlavnespravy.sk

Přejít nahoru