Len od roku 2015 prišlo do Nemecka vyše milióna ľudí najmä z konfliktov sužovaného Blízkeho východu. Medzi darcami krvi v Nemecku sú však utečenci zastúpení iba minimálne. Imunitný systém migrantov pritom reaguje na krv Európanov často odmietavo. Nevhodná transfúzia môže skončiť vážnymi zdravotnými komplikáciami aj smrťou, uviedla nemecká stanica WDR.

Na problém upozornil aj príbeh Elizabeth Y. zo západonemeckého mesta Mettmann. Syn tejto ženy s africkými koreňmi má chorobu krvi, ktorá ohrozuje jeho život. Elizabeth prosí verejne o pomoc s nájdením vyhovujúceho darcu kmeňových buniek.

Mettmann leží v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko (NRW). Tam tiež spustili v Nemecku jedinečný výskumný projekt BluStar.NRW, ktorý sa obracia na prisťahovalcov neeurópskeho pôvodu. Ľudia z najrôznejších kútov sveta sa majú nechať vyšetriť a prípadne darovať krv či kmeňové bunky.

Pomôžu tak iným imigrantom, ktorí ochorejú napríklad na leukémiu. Zároveň to uľahčí hlbší výskum rozdielnych vlastností krvi a buniek u odlišných etník. Na projekte, za ktorým stojí doktor Thomas Zeiler, spolupracujú univerzitné kliniky v mestách Düsseldorf a Essen, nemecký Červený kríž a charita.

„Iní ľudia, iné gény – rovné šance,“ hlása web BluStar.NRW, kde sa uvádza, že projekt získava neupresnenú podporu z Európskych fondov pre regionálny rozvoj.  BluStar.NRW propaguje reklamnú kampaň v niekoľkých jazykoch, ktorej súčasťou je obrázok kvapky krvi na pozadí zemegule s vlajkami rôznych štátov.

zdroj: napalete.sk

Komentáře