Extrémní operace byla úspěšná. Muži transplantovali obličej a ruce

Pro 22-letého Joea DiMeo z New Jersey mohl svět jednoho večera v roce 2018 skončit. Přišel domů z práce po noční směně z farmaceutické společnosti a usnul za volantem. Vůz narazil do chodníku, převrátil se a vzplál. Kdyby nebylo pomoci jiného řidiče, DiMeo by při požáru zemřel.

Plameny hořely a s nimi i jeho obličej a ruce. Muž strávil měsíc v kómatu a podstoupil 20 rekonstrukcí kůže a transplantačních operací. Jelikož bylo zřejmé, že konvenční operace mu nemohly pomoci plně získat zpět zrak nebo úplné uzdravení, zahájil lékařský tým počátkem roku 2019 přípravy na riskantní transplantaci obličeje a ruky.

„Toto je pravděpodobně nejneobvyklejší chirurgický zákrok na světě,“ řekl Dr. David Klassen, 66 let, hlavní lékař. Podle údajů bylo na celém světě dosud provedeno pouze 18 transplantací obličeje a 35 rukou.

Jedním z problémů, s nimiž se zdravotníci NYU potýkali, bylo hledání dárce. Musel se perfektně hodit pro DiMeův imunitní systém. Na pohlaví a barvě pleti také záleželo. Nakonec byl dárce nalezen počátkem srpna v Delaware a operace mohla začít.

Lékaři amputovali DiMeovi obě ruce, nahradili je novými a spojili nervy, cévy a 21 šlach pomocí tenkých stehů. Transplantovali také celou tvář, včetně čela, obočí, nosu, očních víček, úst, obou uší a podkladových kostí obličeje.

„Možnost úspěchu se zdála mizivá,“ připouští dr. ​​Eduardo Rodriguez, 54 let, který vedl lékařský tým s více než 140 lidmi. A přesto se to podařilo. Organismus transplantace neodmítl a po odchodu z nemocnice v listopadu loňského roku pro něj začalo rehabilitační období. Každý den se věnuje pracovní a logopedické péči. Během posledního sezení procvičoval zvedání obočí, otevírání a zavírání očí, vrásnění rtů, natahování palců nahoru a pískání.

„Mám novou šanci na život. Opravdu se nemůžu vzdát,“ říká DiMeo.

zdroj: pravda24.cz

Přejít nahoru