Slovensko bude migračná krajina! Na stretnutí ministrov v Bruseli sa podľa zahraničnej tlače Mikulec dobrovoľne zaviazal prijať afganských utečencov

Vo svetových médiách sa blysla krátka správa, že krajiny EÚ sa zaviazali prijať 40 000 afganských utečencov z celkového počtu 60 000. Nie však všetky štáty EÚ, lebo  podľa Európskej komisie tento sľub zložilo len pätnásť krajín EÚ. Zatiaľ vraj nie je jasné, ako budú utečenci rozdelení, no jasné je, že z nich zrejme niekoľko tisíc poputuje aj na Slovensko

“Pätnásť členských štátov EÚ sa zaviazalo prijať ďalších 40 000 afganských utečencov,” oznámila Európska komisia po stretnutí s ministrami vnútra. „Všetci zdieľame ochotu prejsť od neregulárnych príchodov k pravidelnej migrácii,“ povedala na štvrtkovej tlačovej konferencii komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Ylva Johannsonová a dodala, že:„Myslím si, že ide o pôsobivý akt solidarity.“

Hovorkyňa EÚ Komisie Laura Berardová pre médiá TRT World potvrdila, že krajiny ochotné presídliť utečencov sú Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Malta, Holandsko, Portugalsko, Rumunsko, Španielsko, Švédsko a SLOVENSKO.

A nie, nejedná sa o Slovinsko, pretože slovinský minister vnútra jasne pre slovinskú tlačovú agentúru STA vyhlásil, že sa Slovinsko na schéme prijímanie 40000 afganských migrantov nezúčastní.

Tlačová agentúra AFP uviedla, že vraj Nemecko prijme väčšinu nových prisťahovalcov, no Komisia nedokázala potvrdiť kvóty, ktoré jednotlivé krajiny prisľúbili. Zatiaľ je známe, že najviac utečencov z Afganistanu prijme Nemecko, až 25 tisíc. Holandsko prijme 3 159, Španielsko a Francúzsko po 2 500 osôb. Koľko ich prijme Slovensko, ešte nie je jasné:

„V tejto fáze nie sme schopní potvrdiť podrobné rozdelenie podľa krajín. Existujú ďalšie postupy, ktoré sa musia uskutočniť, kým nebudú definitívne pridelené finančné prostriedky EÚ na spolufinancovanie prísľubov a kým nebudeme môcť potvrdiť definitívne čísla,“ povedala pre TRT World hovorkyňa Komisie Laura Berardová.

Berardová uviedla, že pätnásť krajín sa zaviazalo poskytnúť ochranu celkovo 60 000 zraniteľným utečencom vrátane 40 000 Afgancov. “Toto úsilie by sa malo realizovať v rokoch 2021-2022,” dodala hovorkyňa Komisie.

Podľa komisárky Johanssonovej sa na prijatí utečencov dohodli ministri vnútra jednotlivých krajín. Z internetu sa dozvedáme, že Slovensko na mítingu reprezentoval slovenský minister vnútra Roman Mikulec.

Prítomnosť Mikulca na mítingu potvrdzujú aj stránky ministerstva vnútra SR v tlačovej správe z 9. decembra:

“Ministri vnútra rokovali v Bruseli o hybridných hrozbách a migračných výzvach

Boj proti hybridným hrozbám, migračné výzvy či spolupráca v oblasti boja proti terorizmu boli hlavnými témami stretnutia Rady ministrov vnútra a spravodlivosti v Bruseli vo štvrtok 9. decembra 2021, na ktorom sa zúčastnil minister vnútra Roman Mikulec.

Európska únia uvoľní viac ako 800 miliárd eur na podporu členských štátov EÚ pri riešení negatívnych ekonomických a sociálnych dôsledkov pandémie COVID-19. Väčšia časť týchto financií sa uvoľní vo forme pôžičiek a grantov na podporu investícií zameraných na ekologickejšie, udržateľnejšie a odolnejšie spoločnosti. „Je potrebné zabrániť infiltrácii organizovaného zločinu do tohto nástroja. Členské štáty musia preto v koordinácii s Európskou úniou definovať spoločné nástroje, dôležité je aj posilnenie výmeny informácií,” zdôraznil minister vnútra Roman Mikulec.

Téma migrácie ako hybridného útočného nástroja je aktuálne veľmi dôležitá. V Bruseli k tejto téme opäť prebehla rozsiahla debata ministrov. Minister vnútra Roman Mikulec v tejto súvislosti ocenil úsilie Litvy, Lotyšska a Poľska o udržanie integrity našej spoločnej vonkajšej hranice, čo v tejto situácii nie je ľahké.

„Musíme však zostať naďalej ostražití. Ak bude potrebné, sme pripravení pomáhať aj naďalej,” zdôraznil  a zároveň dodal:„Popri situácii na východnej hranici nesmieme zabúdať na oblasť Stredomoria, kde narastá objem migračných tokov. Táto skutočnosť, spoločne so situáciou v Afganistane si vyžaduje stálu pozornosť a koordinovanú reakciu EÚ.”

 

Keďže sa však v správe minister vnútra ani slovom nezmienil o prísľube, že sa Slovensko dobrovoľne zaviazalo prijať afganských utečencov, natískajú sa otázky, s ktorými sme sa obrátili na ministerstvo:

1. Je to pravda, že sa Slovensko dobrovoľne zaviazalo prijať migrantov z Afganistanu a to aj napriek tomu, že tak neurobila žiadna naša susedná krajina, teda ani Rakúsko, Česko, Maďarsko a Poľsko?

2. Koľko migrantov prisľúbil Roman Mikulec prijať?

3. Prečo sa o takomto rozhodnutí musíme dozvedieť až zo zahraničnej tlače, respektíve, kedy mienil minister Mikulec o tom informovať slovenskú verejnosť ?

4. Kto vôbec dal ministrovi Mikulcovi na takéto vážne rozhodnutie mandát, keďže Slovensko ešte 7. septembra tohto roku, spoločne s Českom a Rakúskom, verejne prehlásilo, že je proti prijímaniu migrantov z Afganistanu a za riešenie situácie priamo tam?

O ich zodpovedaní vás budeme informovať.

zdroj: hlavnespravy.sk

Přejít nahoru