Nevyřešená vražda francouzského cyklisty na pobřeží Oregonu v roce 1987

Alain Malessard byl záhadně zabit o víkendu na Den díkůvzdání v kempu Neskowin Creek.

Alain Malessard byl veselý mladý Francouz, který si našetřil na svůj sen projet na kole celou Ameriku. Ale po dokončení kanadské poloviny svého turné zemřel krátce po vstupu do Spojených států (během víkendu díkůvzdání v roce 1987 v kempu Neskowin Creek na severním pobřeží Oregonu).

Filmař Tom Olsen Jr. se poprvé dozvěděl o Malessardově smrti prostřednictvím příběhu v The Oregonian, kde prosil někoho, aby vraždu vyšetřil. Během následujících 10 let výzkumu Olsen nenašel mnoho užitečných důkazů DNA, ale režíroval Old-Growth Murder, dokument o Malessardovi, který se v současné době vysílá na Amazon Prime a Tubi.

Na první pohled se zdálo, že Malessardova vražda je jen dalším příběhem lhostejné policejní práce. Ale Olsenovo vyšetřování ho přivedlo ke složitějšímu příběhu spojenému s Darelle “Dino” Butlerem, indiánským aktivistou narozeným v Portlandu, který byl osvobozen po přestřelce v indiánské rezervaci Pine Ridge v Jižní Dakotě v roce 1975, při které zemřeli dva agenti FBI a další muž.

Butler byl také obviněn z vraždy Donalda Piera, obchodníka s indiánskými artefakty a údajného vykradače hrobů (v tomto případě byl Butler opět osvobozen). Olsen říká, že Butlerův příběh mohl být dokumentem sám o sobě – až na to, že příslušní strážci zákona byli ještě méně kooperativní, než byli ohledně Malessarda.

Vraždou Malessarda měla policie další šanci spojit Butlera se zločinem. Jediným problémem bylo, že Butler neměl důvod Malessarda zabít. Nikdo to neudělal. Podle všeho to byl přátelský muž a pitva naznačuje, že byl překvapen úderem do zadní části hlavy od tajemného, dosud neidentifikovaného nástroje.

V typickém skutečném kriminálním příběhu je to část, kdy někdo objeví kritické, dříve neviděné důkazy, ale Olsenovy pokusy ověřit existující důkazy vytvářejí více otázek než odpovědí. Ano, dozví se, že místo činu bylo zmanipulováno, ale proč? Policie nepořídila včasné fotografie místa činu; Přeorganizovali nepořádek v kempu? Nebo to byl viník, který se snažil zahladit stopy?

Vražda starého růstu je pevně zasazena do historie, ale příběh, který vypráví o nepříliš vzdálené minulosti Oregonu, vyvolává nepříjemné otázky o tom, zda se policejní práce v tomto státě, nebo kdekoli jinde, zlepšila. Koneckonců je znepokojující a nepřekvapující, že se vyšetřování zaměřilo na sběrače kapradin, kteří se náhodou nacházeli poblíž a také byli převážně domorodí Američané.

Film nakonec zanechává v divácích dojem, že vražda je často jen krutý nesmysl – zvláště když Malessardovi rodiče navštíví zemi, kde zahynul jejich syn, a Robert Thompson, vyšetřovatel Oregonské státní policie pro Malessardův případ, vysvětluje selhání vyšetřování (a přemýšlí, jak mohla moderní technologie ovlivnit výsledek).

zdroj, titulní obrázek: Pixabay.com/3534679

Přejít nahoru