Některé události je třeba si vždy připomínat. Druhá světová válka je jednou z nich. A musíme si připomínat činy obyčejných lidí, kteří riskovali své životy, aby zachránili životy jiných…
Matryona Volská se narodila 6. listopadu 1919 ve Smolenské gubernii. Rodiče a přátelé jí s láskou říkali Motja. Byla zodpovědná, ochotná, ráda četla knihy a vyprávěla pohádky všem dětem ze sousedství. Od svých 18 let začala Matryona učit na základní škole. V roce 1941 absolvovala Vysokou školu pedagogickou v Dorogobuzi.
Krátce před začátkem války se Motja provdala za Michaila Volského. Jakmile se Němci začali blížit ke Smolensku, začali muži z okolních vesnic odcházet do lesů a vytvářet partyzánské oddíly. Bylo rozhodnuto zřídit konspirační byt v domě Volských. V sousední budově, kde býval obecní úřad, nacisté umístili policejní stanici, takže disidenti pracovali v ilegalitě Němcům přímo pod nosem. Motja rozmnožoval a rozšiřoval letáky a zprávy sovětské informační kanceláře, shromažďoval informace o umístění nepřátelských vojsk a předával je partyzánům. Brzy se stala spojkou jménem Moon. Když bylo nebezpečné být ve vesnici, odešel Matryona k partyzánskému oddílu.
Prováděla odvážné sabotáže, účastnila se vojenských operací. V roce 1942 jí byl udělen Řád rudého praporu. Když velitel oddílu Nikifor Koljada, kterému všichni říkali Batja, dostal informaci, že se Němci chystají pochytat a odvézt všechny místní děti do Německa, nahlásil to do centra. Bylo naléhavě rozhodnuto zorganizovat speciální operaci na záchranu a evakuaci dětí. Matryona Volská, která se v té době připravovala na mateřství, byla pověřena převozem dětí přes frontovou linii.
Trasa přesunu byla plně koordinována s Moskvou. Tisícihlavý konvoj dětí musel za deset dní urazit 200 km přes lesy a bažiny Smolenské oblasti. Ve stanovený čas bylo nutné přijet na stanici Toropec, která se nacházela v Kalininské oblasti (dnes Tver). Odtud plánovali poslat zachráněné děti zvláštním vlakem do týlu.
Už 23. července, v první den pochodu, se Motja Volskaja přesvědčila, že operace bude velmi obtížná, – napsal Leonid Novikov ve své dokumentární knize Operace “Děti”. Rodiče se loučili se svými dětmi, aniž by věděli, kam jdou a zda se ještě někdy dočkají svého domova. 23. července se 1 500 dětí vydalo na nebezpečnou cestu. Motja dostal jako asistentku učitelku Varvaru Poljakovovou a zdravotní sestru Jekatěrinu Gromovovou. Bylo rozhodnuto rozdělit děti do oddílů a každému z nich přidělit velitele z řad starších dětí. Volská musela vynaložit velké úsilí, aby všechny jednotky zvládla. Hned první den zaútočilo na stopu kolony německé průzkumné letadlo. Nejprve na děti z nebe padaly letáky a po několika hodinách bomby.
Nacisté se o tajné cestě dozvěděli. Původně se plánovalo, že trasa povede přes Matiské bažiny do Željuchova a Slobody, ale trasa musela být urychleně změněna. Rozhodli se vést děti jinou, pro ně obtížnější cestou. Chodili většinou v noci. Každý den doprovázelo Motjiho stále více dětí. Děti z okolních vesnic, které Němci vyplenili a vypálili, se stále připojovaly k jejich nekonečné koloně. Po několika dnech pochodu už měla Volská na starosti přes dva tisíce dětí. Když děti odpočívaly, Matryona se vydala na průzkum několik kilometrů před nimi, pak se vrátila a rozhodla o dalším postupu. Skrovné zásoby potravin byly brzy vyčerpány.
Dětem neustále ubývaly síly a sotva chodily. Jedli zbytky sucharů, bobulí, pampelišek a jitrocele. Měli obzvlášť velkou žízeň, protože ve zničených osadách a vesnicích nacisté otrávili vodu ve studnách. “Brzy ráno 28. července jsme dorazili k řece Západní Dvina, děti se vrhly k řece. – Matrjona Volská vzpomíná – Přiletěla tři německá letadla a začala střílet na děti, Ženja Alechnovič byl zraněn. Děti utekly přes most na druhou stranu do lesa.
29. července byli ti, kteří byli obzvláště vyčerpaní, naloženi do čtyř nákladních aut, která předjela konvoj, a odjeli na stanici Toropets. Zbytek šel pěšky. Když zbývalo do cíle 8 km, děti nadobro zeslábly. Starší lidé nesli v náručí malé děti, mnohé z nich měly nohy od krve. Když sebrali poslední síly, podařilo se jim 2. srpna dorazit do Toropetsu. Volska předala 3225!!! dětí novým průvodcům. Záznam o přijetí evakuovaných dětí je obsažen v tomto záznamu:
“Děti mají hrozný vzhled, nemají skoro žádné celé oblečení a boty. Z Volské jsme přijali 3225 dětí.”
zdroj: biosferaklub.info