„Česká zdravotnická infrastruktura na pokraji kolapsu: Kdo je na vině a jak to řešit?“

V oblasti péče o nemocné a postižené se v České republice objevují alarmující čísla. V zemi žije až 15 000 rodin s vážně nemocným dítětem – a pro ně je potřeba deset hospiců s odlehčujícími službami. V provozu je však pouze jeden v Brně, další se teprve staví. K tomu je potřeba připočíst více než 1,3 milionu lidí nad 15 let, kteří se potýkají s nějakým zdravotním postižením či dlouhodobým omezením. Za posledních šest let jich zhruba o 161 000 přibylo.

Tato situace je alarmující a odhaluje trhliny v naší zdravotnické infrastruktuře a systému sociálních služeb. Kde je řešení? Musíme se zaměřit na investice do nových zdravotnických a sociálních zařízení, ale také na prevenci a lepší včasné odhalování onemocnění.

Není nadarmo, že česká metoda na odhalení rakoviny slinivky z krve získala patent ve Spojených státech amerických. Naše vědecká komunita je schopná průlomových objevů, které mohou přispět k lepšímu a rychlejšímu odhalování nemocí.

Ale zdravotnictví není jedinou oblastí, kde čelíme výzvám. I naše obrana potřebuje zvýšenou pozornost. Ministryně obrany Jana Černochová navrhla povýšení osmi generálů, zatímco opoziční hnutí ANO se chce ve Sněmovně vrátit k otázce armády.

Jednou z největších výzev, kterým čelíme jako národ, je vyrovnání se s naší minulostí. Archiv bezpečnostních složek spustil webový portál věnovaný občanům Československa, kteří byli popraveni na centrálních popravištích Třetí říše. Tento krok je důležitý pro naše kolektivní pochopení a zpracování naší historie.

A přestože jsme se potýkali s nástrahami zimy, končící zimní sezona byla pro lyžařská střediska mírně nadprůměrná. To je malým světlem na konci tunelu a ukazuje, že i přes obtíže můžeme dosáhnout úspěchu.

Jedno je jasné: jako národ čelíme mnoha výzvám, od zdravotnické infrastruktury po obranu a historickou paměť. Pokud chceme uspět, musíme se těmto výzvám čelit čelem a hledat aktivní řešení.

Přejít nahoru