V Česku se v poslední době hromadí řada problémů, které se týkají široké škály témat. Od vysokého počtu odkladů ve vzdělávání, přes plánované stavební projekty, až po kybernetické útoky a politické spory. Přitom je zřejmé, že řešení některých z těchto problémů vyžaduje koordinovaný a konstruktivní přístup všech zúčastněných.
Ve vzdělávání je alarmující, že v Česku je více odkladů než v sousedních zemích a častěji mají odklad děti z chudších rodin. Podle sociologa Daniela Prokopa je zásadní lepší propojení školky se základní školou, což může školu lépe informovat o tom, co je pro děti potřeba. Zároveň to může zlepšit předškolní připravenost.
Dalším problémem je plánovaný severní obchvat Českého Krumlova, který rozděluje místní obyvatele. Někteří ho žádají, aby ulevili dopravně přetížené Chvalšinské ulici, zatímco jiní se stavbě bouří.
Za zmínku stojí také nedávný kybernetický útok na hasičské sbory Královéhradeckého a Zlínského kraje. Případem se zabývá policie a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
Politické nezdary a spory jsou také na pořadu dne. Debata o obranyschopnosti Česka a koncepci armády byla neveřejná, aby poslanci mohli vyslechnout utajované informace. Poslanci opozičních hnutí ANO a SPD se rozhodli nezúčastnit se uzavřené části sněmovní schůze k obraně.
Přesto všechny tyto problémy, Česko je také země, kde se dějí pozitivní věci. Například stát prodal dům U Hybernů v centru Prahy za vyvolávací cenu 447 milionů korun, což je druhý nejúspěšnější prodej v historii majetkového úřadu.
Také se připravuje nový manuál pro přežití v krizových situacích, inspirovaný finským konceptem 72 hodin. Projekt má připravit občany na situace, kdy mohou být až tři dny odkázáni sami na sebe, než dorazí organizovaná pomoc.
Přestože se Česko potýká s řadou výzev a problémů, je zřejmé, že jsou zde také příležitosti pro zlepšení a pokrok. Potřebujeme však koordinovaný a konstruktivní přístup ke všem těmto otázkám.