Do deseti let přijdou roboti, vzroste počet zdravotně postižených a Češi budou léčit rakovinu

Čekají nás dynamické časy. Technologický pokrok pokračuje rychlým tempem a experti předpovídají, že první obecná umělá inteligence by mohla vzniknout do konce desetiletí. Tato technologie by měla zvládat věci lépe než člověk a může tak zásadně ovlivnit naše životy.

Mezitím se v České republice potýkáme s rostoucím počtem lidí s vážnými zdravotními problémy. Více než 1,3 milionu obyvatel starších 15 let trpí nějakým zdravotním postižením nebo dlouhodobým omezením. Za posledních šest let přibylo zhruba 161 000 těchto osob a jejich podíl na populaci roste.

Situace je obzvláště závažná pro rodiny s vážně nemocnými dětmi. Odhaduje se, že takových rodin je v ČR až 15 000. Pro ně by bylo ideální mít k dispozici deset hospiců s odlehčujícími službami. Bohužel, v provozu je momentálně pouze jeden v Brně, další se teprve staví.

Tyto skutečnosti nás nutí přehodnotit naše priority. Na politické scéně probíhají debaty o obraně a vojenských hodnostech, kdy ministryně obrany Jana Černochová navrhuje povýšení osmi generálů. Hnutí ANO se zase chce vrátit k otázce armády, ale je to opravdu to, co nyní potřebujeme nejvíce?

Přesto ne všechny zprávy jsou negativní. Čeští vědci z Univerzity Pardubice vyvinuli metodu na odhalení rakoviny slinivky z krve, která získala patent ve Spojených státech amerických. Tato novinka může mít velký dopad na diagnostiku a léčbu tohoto smrtícího onemocnění.

Nicméně, i přes tyto pozitivní zprávy, nemůžeme ignorovat naléhavé problémy, s nimiž se Česká republika potýká. Zdravotnictví, sociální péče a technologický vývoj by měly být na vrcholu našich priorit. Musíme se připravit na příchod umělé inteligence a zároveň se starat o naše občany s vážnými zdravotními potížemi. Je to výzva, které musíme čelit s odvahou a rozhodností.

Přejít nahoru