Česko se potýká s řadou výzev, které sahají od zmatečného chování našich slovenských sousedů, přes rostoucí kybernetické hrozby, až po otázky týkající se výdajů na obranu a roli našich firem v evropské jaderné energetice. Ale jak tyto události ovlivňují životy obyčejných Čechů?
Začněme u našich slovenských sousedů, kteří se zdají být ve stavu zmatku. Ministr ohlásil uzavření některých přechodů kvůli nákaze slintavky a kulhavky, ale policie to popřela. Tento incident nás nutí přemýšlet, zda je naše vlastní vláda připravena na podobné situace.
Náš pohled na svět je dále ovlivněn narůstajícími kybernetickými hrozbami. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) od začátku války na Ukrajině eviduje přes 200 kyberútoků proruských skupin. Tato hrozba je stále reálnější a dotýká se každého z nás, ať už přímo nebo nepřímo.
V kontextu těchto hrozeb se ptáme, zda jsou naše výdaje na obranu dostatečné. Téměř polovina lidí v Česku považuje současný dvouprocentní podíl výdajů na obranu za dostatečný, zatímco třetina by ráda viděla zvýšení. Jaký je váš názor?
Naše bezpečnost se netýká jen hrozeb zvenčí. Kriminalita je také velkým problémem, jak ukazuje nedávný výbuch v Poličce a obžaloba sportovního podnikatele Pittara z rozsáhlého krácení daní. A co se týče justice, Ústavní soud nedávno rozhodl, že krajský soud v Brně porušil práva oběti, když uložil otčímovi za znásilnění pouze podmínku.
Ale ne všechny zprávy jsou špatné. České firmy mají podle prezidenta Petra Pavla možnost hrát významnou roli v evropské jaderné energetice. To by mohlo přinést nové příležitosti a posílit naši pozici na mezinárodním trhu.
Vládní koalice Spolu také zahájila novou kampaň, která slibuje reagovat na měnící se světový řád. To je zvláště důležité v době, kdy se světová politická scéna stále více mění a my se musíme přizpůsobit.
Česko čelí řadě problémů, ale také mnoho příležitostí. Jak se s nimi vypořádáme, záleží na nás všech.