Většina z nich, 141, je nyní na lodi Aquarius, která je minulý týden v pátek vzala na palubu u libyjských břehů. Vláda Malty v úterý oznámila, že loď bude moci zakotvit v maltských přístavech.
„Malta učiní ústupek a umožní té lodi vplout do svých přístavů, ačkoli není ze zákona povinna to udělat,“ oznámila maltská vláda. Malta tak bude fungovat jako logistická základna a všech 141 migrantů bude rozděleno mezi Francii, Německo, Lucembursko, Portugalsko a Španělsko, uvádí se podle agentury Reuters ve sdělení. Malta zároveň informovala, že k jejím břehům bylo v pondělí dopraveno dalších 114 běženců. Šedesát z nich má být přerozděleno mezi další státy EU. Z celkových 255 osob má 60 přijmout Španělsko a stejný počet Francie.
Německé ministerstvo vnitra oznámilo, že je ochotno přijmout až 50 migrantů. Portugalská vláda jich plánuje převzít 30. Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos v úterý uvedl, že Evropská unie potřebuje najít dlouhodobé řešení migrační otázky.
„Nemůžeme se spoléhat na náhodné domluvy, potřebujeme udržitelná řešení. Nejde o zodpovědnost jednoho členského státu nebo malého počtu, ale Evropské unie jako celku,“ prohlásil Avramopulos.
Své přístavy o víkendu lodi Aquarius uzavřely Itálie i Malta, stejně jako před dvěma měsíci, kdy plavidlo převáželo přes 600 afrických běženců.
Do Evropy se letos přes Středozemní moře dostalo přes 61 tisíc migrantů, přičemž loni to bylo za stejný časový úsek více než 118 tisíc osob a předloni více než 265 tisíc. Nejvíce migrantů letos v tomto regionu přijalo Španělsko (25 tisíc), následované Itálii a Řeckem. Na středomořské migrační trase od začátku roky zahynulo nebo zmizelo 1524 lidí.
(SCa, www.ceskoaktaulne.cz, foto: El Pais)