Dále podle údajů z vídeňské městské rady následuje 15.531 dětí bez vyznání a 9.985 hlásící se k srbské pravoslavné církvi.Iniciativa politiků a akademiků ve Vídni vyzývá k vzhledem k nárůstu nekřesťanských studentů, aby se téma náboženství nahradilo „etikou a náboženstvími“.
„Mluvit o filozofii a náboženství společně, to může významně přispět k integraci. Během křesťanského náboženského vzdělávání došlo k pozitivnímu vývoji, protože probíhají rozhovory i o jiných náboženstvích,“ vysvětlil Harald Walser, tiskový mluvčí ministerstva školství a teolog Anton Bucher.
Bývalý ředitel gymnázia ve Vídni Michael Jahn řekl při prezentace koncepce Iniciativa „Náboženství je soukromá věc“ , že Rakousko potřebuje tento předmět více než kdy jindy.
„Pokud berete vážně etiku, uvědomujete si, že všechny kultury a náboženství mají podobné principy. V Koránu existují obdobná pravidla jako v Immanuelu Kantovi a v křesťanství,“ zdůraznil Jahn.
Sociolog Kenan Güngör také vyzval k „demokratické škole“, protože „mluvit o těchto tématech jenom hodinu nestačí“. Děti by se měly naučit kompromisům. To je předpoklad pro empatii s ostatními skupinami, řekll Güngör.„Bude to pro všechny dobré, nejen pro muslimy. Můžeme ale také pozorovat zvyšující se politickou radikalizaci rakouské mládeže, “ upozornil Kenan Güngör.
(zdroj: prvnizpravy.cz, foto: Pixabay)