„Vzbura utečencov“ v bavorskom Deggendorfe sa postarala o ostrú diskusiu na internete a medzi nemeckým obyvateľstvom. Čo sa stalo? Asi 175 utečencov zo Sierra Leone demonštrovalo v Deggendorfi proti situácii v ich ubytovaní. Informoval o tom denník Die Welt.

Utečenci kritizujú odmietanie ich žiadostí o azyl, 2-ročný pobyt v tranzitnom centre, vraj nedostatočné školské vzdelávanie detí, chýbajúce pracovné povolenia, zlú kvalitu stravy, hygienu, aj lekársku starostlivosť. Okrem toho sú vraj ich izby s ôsmimi ľuďmi preplnené. Ich protestom sa má „celý svet dozvedieť, ako sa Nemecko správa k prisťahovalcom“!

Vláda Dolného Bavorska obvinenie jasne odmietla a vyhlásila, že pre ohľady na utečencov moslimskej viery sa dokonca nepodáva bravčové mäso, ale veľmi často dokonca morčacie mäso. „Za hygienu v izbách sú utečenci zodpovední sami. Školské vyučovanie aj lekárska starostlivosť sú dokonca aj v priestoroch tábora. V izbách sú priemerne tri osoby, iba v jedinej izbe je sedem ľudí – matka so štyrmi deťmi a dvomi neterami.“ Zreteľne ostrejšie kritizoval protest predseda frakcie CSU v mestskej rade Deggendorfu Paul Linsmaier, pre ktorý má „nulové pochopenie“:

„Kto sa na našu pohostinnosť a pomoc sťažuje, nemal by demonštrovať, ale okamžite sa vrátiť domov! To, že sa pomoc občanov Deggendorfu takto šliape nohami, je drzosť, ktorá nemá obdoby.“ A jednoznačný je aj názor čitateľov periodika „Welt“. Takmer všetky reakcie boli ostrou kritikou protestov: „To je skutočne drzé!! Nikto nie je nútený v Deggendorfe žiť“, „Nemám s tým problém, ak je u nich doma krajšie! Šťastnú cestu!“, „Dúfam, že ste svoje sklamanie oznámili SMS-kami aj priateľom doma? Lepšie odporúčanie sem neprísť neexistuje!“ Okrem iného čitatelia uviedli aj toto: „Nech sa len celý svet dozvie, že tu nie je zasľúbená zem. Potom sa možno aj menej ľudí vydá na cestu do Európy.“

(JRu, hlavnespravy.sk)