Bolo vybraných približne 416 000 účastníkov, ktorí nemali zdravotné problémy, ako sú rakovina, srdcové choroby a diabetes. Účastníci zodpovedali na otázky ako často jedli vajcia a následne ich testovali po 8 až 9 rokoch. Údaje sa zbierali v období od roku 2004 do 2008.
Približne 13 % účastníkov uviedlo, že konzumujú vajcia každý deň a 9 % uviedlo, že vajcia nejedia, alebo jedia zriedka. Po ukončení pozorovania boli u 83 977 účastníkov zaznamenané kardiovaskulárne ochorenia následkom ktorých 9985 účastníkov zomrelo a bolo zaznamenaných 5103 infarktov a mozgových príhod.
Výsledky ukázali, že ľudia, ktorí jedli jedno vajce denne, mali nižšie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Celkovo sa u nich znížilo riziko hemoragickej mŕtvice o 26 %, úmrtnosť z iných príčin sa znížila o 28 % a riziko úmrtia z iných kardiovaskulárnych ochorení sa znížilo o 18 %. Taktiež sa znížilo riziko vzniku ischemickej choroby srdca o 12 % u ľudí, ktorí jedli približne 5 vajec týždenne, v porovnaní s ľuďmi, ktorí jedli vajcia zriedka, alebo nejedli vôbec.
Konzumácia vajec má v médiách zložitú históriu a dlhú dobu boli považované za zlú voľbu na raňajky. Ale neskoršie štúdie ukázali, že vajcia v skutočnosti pomáhajú zvyšovať náš „dobrý“ cholesterol, takzvaný lipoproteín (HDL), ktorý je dôležitou súčasťou všetkých našich buniek.
Vajcia sú vynikajúcim zdrojom kvalitných bielkovín, vitamínov a bioaktívnych látok, ako sú fosfolipidy, ktoré sa nachádzajú vo všetkých bunkových membránach. Jedno vajce obsahuje 35 % dennej dávky cholínu, ktorá sa považuje za dôležitú potravinovú zložku na zachovanie kognitívnych funkcii a je schopný chrániť pred Alzheimerovou chorobou.
Samozrejme, vajcia by mali byť v biokvalite, čiže bez antibiotík a chemických prísad, ktoré sú zložkou v krmivách hlavne vo veľkochovoch. Uvedená správa z výskumu bola publikovaná v časopise Heart.
(biosferaklub.info, foto: Shutterstock)