Kromě toho ministr financí nevyloučil možnost přechodu na národní měny při obchodování s ropou kvůli volatilitě dolaru, napsaly The Financial Times.
Podle ministra se americká měna “stává riskantním nástrojem v mezinárodních rozpočtech”.
„Zmenšili jsme na minimum a budeme pokračovat ve snižování našich investic do amerického hospodářství, do amerických cenných papírů,” sdělil Siljuanov.
Takže podle údajů amerického ministerstva financí, za dva měsíců do konce května tohoto roku, objem ruských investic do amerických státních dluhopisů poklesl z výše 96 miliard dolarů na méně než 15 miliard dolarů.
Navíc se minulý týden zvýšilo napětí mezi Moskvou a Washingtonem, kdy USA uložily nové sankce proti Rusku v souvislostí s případem otravy bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala. Současně se očekává, že vůči Moskvě budou uloženy ještě tvrdší sankce.
Předtím předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv varoval, že zákaz používání dolaru ruskými bankami – jeden z kroků, který je v současné době zvažován ve Spojených státech amerických – bude považován Moskvou jako vyhlášení „ekonomické války“. A podle Medveděva bude třeba na tuto válku reagovat.
Siljuanov označil sankce za „nepříjemné, ale ne smrtící” a zdůraznil, že Rusko se nyní bude snažit provádět mezinárodní transakce v rublech, eurech či juanech.
„Nakonec to negativně ovlivní americké investory. Nyní však neplánujeme žádné omezení, jako je uzavření McDonald’s. Naši občané zde pracují,” poznamenal Siljuanov.
Kromě toho ministr financí nevyloučil možnost přechodu na národní měny při obchodování s ropou kvůli volatilitě dolaru.
„Navzdory tomu, že ropa, jako pravidlo, se obchoduje a smluvní rozpočty jsou posuzovány na základě dolaru, můžeme dokonce opravit ekvivalent dolarů, ale i přejít u ropy na euro nebo jiné konvertibilní měny a koneckonců i na národní měnu. Není vyloučeno, že k tomu to může dojít,” citovaly Siljuanova The Financial Times.
(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)