ECB zhodnotí ekonomický vývoj, změna politiky se ještě čekat nedá

Ta výrazné změny ve své politice, ani výhledu nepředstaví. Pozornost bude směřovat na hodnocení současného oslabení inflace v Evropě, uvedl Viktor Zeisel, analytik Komerční banky..

Americká data ve stínu jednání ECB

Vývoj v letošním roce zatím Evropské centrální bance velkou radost nedělá. Indikátory ekonomické aktivity pokulhávají a spotřeba podle všeho zpomaluje svůj velmi slušný růst z loňského roku. Obavy navíc přináší hrozící obchodní války. ECB tak zatím nebude spěchat s oznámením o ukončení či dalším omezení svého programu odkupu aktiv. Nicméně za oponou pravděpodobně bude probíhat zajímavá diskuze o tom, jak ukotvit tržní očekávání ohledně úrokových sazeb. Tyto zásadní kroky však podle nás budou zveřejněny až na zasedáních v červnu či červenci. Po dnešním jednání budeme čekat, jak ECB hodnotí současné oslabení inflačního vývoje v Evropě.

Euro dále proti dolaru ztrácelo

Na americkém dluhopisovém trhu včera pokračoval výprodej. Vyšší výnosy znovu pomáhaly dolaru, který se tak proti euru přiblížil své nejsilnější hodnotě za poslední tři měsíce, když se prodával za 1,216 USD/EUR.

Českým bankéřům začíná mediální karanténa

Ze středoevropského regionu dnes žádná čísla nečekáme. Obchodování tak bude podobně jako v minulých dnech ovlivňováno zejména vývojem na světových trzích, kdy regionální měny převážně sledovaly vývoj kurzu eura proti dolaru. Navíc domácím centrálním bankéřům dnes začíná mediální karanténa. Nemůžeme se tak těšit na to, že by někdo navázal na vyjádření M. Mory nebo T. Nidetzkého z tohoto týdne. Oba dva víceméně shodně prohlásili, že ke zvýšení sazeb dojde podle všeho až ke konci letošního roku.

Koruna se osamostatnila a přestala sledovat oslabující euro

Koruna v posledních dnech sledovala vývoj eura proti dolaru a oslabovala. V pondělí se dokonce dostala na nejslabší úroveň za poslední více než měsíc. Na rozdíl od svých regionálních protějšků se včera osamostatnila a oslabující euro již nenásledovala. Její kurz se odpoledne pohyboval kolem 25,46 CZK/EUR. Forint ztratil čtvrt procenta a odpoledne se obchodoval blízko 313,5 HUF/EUR. Zlotý včera odepsal dokonce zhruba dvě třetiny procenta a jeho kurz se dostal na 4,236 PLN/EUR. V Polsku nepotěšila ani statistika nezaměstnanosti, která klesla o desetinu procentního bodu méně, než trh očekával, když se posunula na 6,6 %, dodal Viktor Zeisel.

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)

Přejít nahoru