Je pravděpodobné, že Rusko a Turecko prosadí svůj vliv v Sýrii  a nechají  vojáky tam i po skončení ozbrojeného konfliktu, píše německý časopis Focus.

Občanská válka v Sýrii trvá již sedm let, ale brzy padne poslední  bašta rebelů v Idlib pod údery ruského letectví a syrských sil, píše Focus. Německá vláda je sice  znepokojena situací v Sýrii, ale rozhodnutí o účasti armády ještě nepadlo.

Berlín dává přednost tomu, aby nezasahoval do vojenského konfliktu na Středním východě a v pondělí německá vláda opět ponechala otevřenou otázku, o zapojení Bundeswehru v případě chemických útoků v Idlibu.

 

„Samozřejmě, že německá vláda udržuje kontakt s partnery a spojenci,“ řekl Steffen Seibert, tiskový mluvčí spolkové vlády. Přestože ještě nebylo učiněno žádné konečné rozhodnutí,  nakonec může dojít k situaci, kdy bude  nutná účast Bundeswehru, zdůraznil Seibert.

Havní hráči v Sýrii již bojují za poválečné uspořádání v regionu. Je zřejmé, že Asad nebude svržen. Je ale nepravděpodobné, že by dosáhl úplné diktatury a to z důvodu, že Rusko a Turecko jsou příliš zapojené do ozbrojeného konfliktu v tomto regionu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce, aby se zabránilo vzniku kurdského státu v jižní části své země, která je domovem mnoha Kurdů, kteří mohou chtít odtržení tohoto území z Turecka. Alespoň z tohoto důvodu má Erdogan zájem o udržení svých vojsk v Sýrii i po skončení ozbrojeného konfliktu.

Spojené státy mají  v severovýchodní Sýrii  dva tisíce vojáků na podporu kurdské milice, a není jasné, zda nakonec Donald Trump stáhne vojáky z regionu. Pokud se tak nestane, Erdogan jistě nestáhne své jednotky.

Rusko podporovalo syrskou vládu po mnoho let, ale po skončení války se Asad bude velmi obtížné zbavovat jejich vojenské přítomnosti. Poskytnutím vojenské pomoci Sýrii, Rusku zaručuje, že má určitá práva v regionu a může aktivně zasahovat do záležitostí země, vysílá jednotky a výzbroj, aniž by byly pod kontrolou syrské vlády.

Je pravděpodobné, že Asad a po ukončení války bude potřebovat ruskou podporu pro udržení vlastní moci – finančně i vojensky.

Nyní zůstává Assdova síla po celém pobřeží Středozemního moře neomezená a pouze Idlib poblíž Rakki stále není zcela pod kontrolou syrské vlády. Je pravděpodobné, že Asad znovu získá svůj vliv i v tomto regionu, uvádí Focus.

Podle Focus Online má německá vláda důvody k omezení  své přítomnosti – koneckonců zásah Západu může vést k obnovení války. Pravděpodobně je to jeden z důvodů, proč německá vláda dává přednost tomu, aby nepřijímala nevratná rozhodnutí.

(prvnizpravy.cz, foto: RFE/RL)

RSS Protext – kultura

  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]
  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]