Chceteli si vytvořit svoji vlastní, navážte nějakou přírodní látku (hedvábí funguje dobře), poté sbírejte a vážte polovinu své hmotnosti v cibulových kůžích (tj. 200 g látky bude potřebovat 100 g kůží). Vařte kůži po dobu 30 minut v dostatečném množství vody, aby se mohly volně pohybovat, a poté nechte vychladnout. Přidejte látku a nechte namočené jeden až tři týdny, dokud nebude mít dobrou hloubku barvy. Opláchněte vlažnou vodou, omyjte PH-neutrálním mýdlem, znovu opláchněte a poté pověste na přímé slunce.

Když například popílku z cibule zpopelníte, můžete ji používat jako avantgardní koření pro pokrmy obsahující cibuli, přidává kouř a nebo jako hořký zákus pro některé ze svých dezertů. Tento nápad se může zdát barmský, ale popel byl vždy součástí vaření. I dnes je to běžná složka v mnoha produktech, od sýru z jasanů a konzervovaného sledě v Evropě po jogurtový Pokot z popela v Keni.

Existují však neprůkazné vědecké důkazy o zdraví / vedlejších účincích popela, takže je používejte střídmě, stejně jako je tomu u tradičních potravin. To znamená, že není pochyb o tom, že vaření s popelem je zábavný způsob, jak proměnit jinak odpadní produkt ve výraznou složku, která může dát vašemu jídlu moderní vzhled.

Přidejte špetku k aïoli, abyste získali kouřovou chuť a zajímavou šedou barvu, nebo jednoduše dokončte misku špetkou, stejně jako byste na ní dávali sůl, přidejte hořkou vodu a získáte tak kontrastní chuť a vzhled.

Popel z cibule

Pečte alespoň hrst cibule na 230 ° C (ventilátor 210 ° C) / 475 F / plyn 8 po dobu 30–40 minut, nebo dokud nezčerná a úplně se nenabije (nejlépe je uvařte vedle něčeho jiného, ​​nejlépe pro plné využití trouby). Rozemelte na prášek a jemně přidejte prášek do všech druhů jídel.

(Guardian, foto: Pixabay)

RSS Protext – kultura

  • Ministr Lipavský uvedl do funkce novou generální ředitelku Českých center
    Praha 1. prosince 2023 (PROTEXT) - Generální ředitelkou Českých center se stává Jitka Pánek Jurková. Do vedení sítě českých kulturních institutů v zahraničí přichází po šesti letech řízení jednoho z nich, Českého centra v Bruselu. Do funkce Pánek Jurkovou 1. prosince 2023 jmenoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na základě výsledků výběrového řízení. Česká centra […]
  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]