I když zatím bez posádky. Přistání se očekává kolem 14:45 středoevropského času. Podle zakladatele a šéfa SpaceX Elona Muska to bude zřejmě nejobtížnější fáze testu. Na cestu zpět na Zemi se Crew Dragon vydal již v pátek.

Čas odpojení byl stanoven na 08:31 SEČ. Operaci se povedlo provést přesně podle plánu a modul se bez problémů od ISS oddělil.  Návrat až do přistání by měl trvat něco přes šest hodin, a dosednutí do vod Atlantského oceánu na padácích nedaleko pobřeží Floridy se tak předpokládá kolem 14:45 SEČ. Na palubě bude přítomna také figurína ve skafandru, kterou Elon Musk pojmenoval Ripleyová – podle stejnojmenné postavy z kultovního hororu Vetřelec. Právě na této figuríně se pozná, jaký dopad bude mít přistání Dragonu na budoucí lidskou posádku.

„Hypersonický návrat mi dělá největší starost,“ prohlásil zakladatel společnosti SpaceX několik hodin po úspěšném startu lodi do vesmíru. Pokud nynější první test bez posádky dopadne dobře, mohl by se Crew Dragon znovu vydat na orbitální komplex zřejmě již v červenci při druhém testovacím letu. Ten by s ním už absolvovala posádka tvořená dvěma astronauty. Crew Dragon vynesla do vesmíru z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě raketa Falcon 9 v sobotu 2. března v 08:49 SEČ. O den později, po zhruba 27 hodin trvajícím letu, se loď úspěšně automaticky spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS).

(SCa, ceskoaktualne.cz, foto: Gunter´s Space Page)

Komentáře