Z řady konspiračních teorií běhá mráz po zádech, jiné vzbuzují spíš úsměv. Pojďme si představit ty nejznámější.
Big Pharma – spiknutí farmaceutických korporací
Velký objem financí ve farmaceutickém průmyslu a kontroverze kolem některých léků vedly ke vzniku řady konspiračních teorií, ve kterých hraje hlavní roli farmaceutická lobby. Obecně se má za to, že farmaceutické firmy ovlivňují legislativu ve svůj prospěch, samozřejmě na účet pacientů. Také dotace vědcům, kteří spolupracující s farmaceutickým průmyslem, vyvolávají pochybnosti o objektivitě jejich výzkumu. Herečka Jenny McCarthynedávno veřejně obvinila lékaře, že zatajují důkazy o tom, že lék určený pro děti, u nich ve skutečnosti podporuje rozvoj autismu.
Protokoly sionských mudrců
Protokoly sionských mudrců či Sionské protokoly popisují údajné plány Židů na ovládnutí světa. Podle názoru většiny nezávislých odborníků jde o podvrh, který byl vytvořen v Paříži agenty tajné carské policie na konci 19. století. Protokoly byly poprvé zveřejněny v petrohradských novinách Znamja v roce 1903. Jejich text využívala carská vláda proti revolučnímu hnutí (mnozí bolševici byli etničtí Židé) a k rozdmýchávání protižidovských nálad je používal i nacistický režim v Německu. Je nepochybné, že šlo o jeden z nejúčinnějších nástrojů antisemitské propagandy. I nyní jsou Protokoly v řadě zemí považovány za autentické. Jde hlavně o státy, které jsou kriticky vyhraněné vůči Izraeli a Židům.
Utajování Roswellského incidentu
O tom, že u Roswellu v Novém Mexiku havaroval v roce 1947 nějaký přístroj, nepochybují ani ufologové, ani skeptikové. Jádrem sporu je, co tu vlastně spadlo: zda skutečný létající talíř, nebo meteorologický balón. Oficiální zdroje totiž uvedly postupně obě tyto verze. Až v pozdější době se objevila nová verze, že šlo o vojenskou sondu vypuštěnou v rámci špionážního projektu Mogul vedeného proti SSSR. A ještě později se objevily zprávy o nálezu těl mimozemšťanů. V tomto případě je zjevné, že snahy utajit podrobnosti incidentu existují, otázkou je, co se nemá veřejnost dozvědět.
Vražda prezidenta Kennedyho
John F. Kennedy byl zastřelen v pátek 22. listopadu 1963 v texaském Dallasu. Podle oficiální verze byl vrahem Lee Harvey Osvald, jenže dodnes přetrvala řada nezodpovězených otázek, mj., zda měl Osvald komplice a zda za akcí stála organizovaná skupina. Šlo o politicky motivovaný čin, nebo o pomstu žárlivého manžela? Warrenova komise případ uzavřela s tím, že Osvald jednal sám, Senátní výbor House Select Committee on Assassinations naopak přišel se závěrem, že Osvald střílel na rozkaz neznámé skupiny nebo organizace. A teorie spiknutí byla na světě.
https://www.youtube.com/watch?v=iU83R7rpXQY&feature=youtu.be
Smrt Paula McCartneyho
Podle této konspirační teorie zemřel Paul McCartney na konci 60. let. Manažer Beatles se obával, že kapela tak skončí, a rozhodl se událost utajit. Najal proto Paulova dvojníka s podobným hlasem, aby zesnulého nahradil. Nicméně z nepochopitelného důvodu se rozhodl zanechávat nápovědy, které měly ty chytřejší trknout, že McCartney je ve skutečnosti mrtev. Například na albu Abbey Road, kde čtveřice přechází po přechodu, jde Paul jako jediný bos a nedrží krok s ostatními. Podle zastánců konspirační teorie jde o jednoznačný důkaz toho, že slavný hudebník ve skutečnosti zemřel.
Přistání na Měsíci
Podle této velmi populární teorie bylo přistání Apolla 11 na Měsíci jednou velkou mystifikací v režii vlády USA. Veškeré obrazové materiály měly být zfalšované. Na toto téma vysílala TV stanice Fox v roce 2001 pořad nazvaný „Konspirační teorie: Opravdu jsme přistáli na Měsíci?“, který se zaměřil na některé skutečnosti zpochybňující oficiální verzi. Jeden ze zastánců teorie „lunárního spiknutí“ Bart Sibrel nazval v roce 2002 druhého muže na Měsíci Buzze Aldrina „zbabělcem a lhářem“, za což si od astronauta vysloužil jednu do zubů.
Podprahový signál, který využívá reklama
Další velmi oblíbená konspirační teorie: jestliže vás zničehonic přepadla touha koupit si určitý výrobek poté, co jste zhlédli nějaký film, zřejmě jste byli vystaveni skryté reklamě, která se prostřednictvím filmu dostala do vašeho podvědomí. Jednu sekundu filmu tvoří 24 políček, které lidský mozek nevnímá jako 24 následujících obrazů, ale jako jeden celek. Pokud se místo jednoho obrázku do políčka vloží nějaký text, nejenže nemáte šanci jej přečíst, ale ani nezaznamenáte jeho přítomnost. Nicméně vaše podvědomí ho přečíst dokáže a navíc pochopí i jeho význam. Ve chvíli, kdy vám políčko něco připomene, vyšle podvědomí signál vašemu vědomí a vy se, aniž byste tušili proč, chováte podle informace, kterou postřehlo a uložilo vaše podvědomí.
Vražda princezny Diany
Stejně jako v případě prezidenta Kennedyho i náhlá smrt oblíbené britské princezny vyvolala velké množství dohadů. Na rozdíl od Kennedyho je ale autor spiklenecké teorie známý – přišel s ní miliardář Mohamed al-Fajed (otec Dianina milence Dodiho, který během nehody také zemřel). Podle al-Fajeda nešlo o nešťastnou událost, ale o politickou vraždu, kterou zosnovala britská rozvědka. Al-Fajed trval na novém vyšetřování celého incidentu, které bylo v roce 2006 uzavřeno s tím, že šlo o nehodu. Velká rychlost vozu, alkohol v krvi řidiče a fakt, že ani Diana ani Dodi nebyli připoutáni, byly podle vyšetřovatelů dost pádnými důkazy.
Konspirační teorie o útocích z 11. září
Zastánci vládního spiknutí proti svým vlastním občanům poukazují na údajné nejasnosti, nelogičnosti, nesmyslnosti a lži ve vysvětlení události z 11. září 2001 a přicházejí s vlastními verzemi událostí. Nejčastějším společným prvkem konspiračních teorií je podezírání tehdejší Bushovy administrativy a představitelů vojensko-průmyslového komplexu z předem plánované akce, vedené proti vlastnímu národu s cílem získat nového nepřítele, proti kterému by mohli vést válku s cílem oživení ekonomiky i zbrojařského průmyslu a dále pak naklonit veřejné mínění pro následné válečné tažení do strategicky významných regionů bohatých na zásoby ropy a zemního plynu.
(zdroj: procproto.cz, foto: Mandela Effect Proof)