Mapa ukazuje americký MQ9 Reaper dron vstupující do íránského vzdušného prostoru u pobřeží Assaluyeh v provincii Bushehr. MQ9 obdržel celkem tři varování nad porušením hranic. Poté, co opustil íránský vzdušný prostor, také nějakou dobu kroužil v blízkosti hranic země.
„Další důkazy – včetně neoprávněného zásahu špionážního dronu MQ9 na 5/26, nákupy rychlých člunů a telefonní hovory, ve kterých se plánuje připsat útoky lodí Íránu – naznačují, že #B_Team je kousek od zatažení @realDonaldTrump do války. Obezřetnost tomu zabránila, ale #Ekonomický terorismus přináší napětí,“ napsal k příspěvku Zaríf.
More evidence—including encroachment of a MQ9 spy drone on 5/26, speedboat purchases & phone calls planning to attribute ship attacks to Iran—indicate #B_Team was moments away from trapping @realDonaldTrump into a war. Prudence prevented it, but #EconomicTerrorism brings tension. pic.twitter.com/LmWJTDvt2O
— Javad Zarif (@JZarif) June 23, 2019
Sestřelený bezpilotní letoun
Dne 20. června Írán sestřelil americký bezpilotní prostředek. V Teheránu uvedli, že šlo o porušení íránského vzdušného prostoru. Také řekli, že íránští vojáci vyslali dronu několik varování a nesestřelili dopravní letoun s 38 pasažéry na palubě, který letěl za dronem.
Pentagon ale prohlásil, že bezpilotní prostředek byl sestřelen v mezinárodním vzdušném prostoru.
Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf o incidentu na Twitteru napsal:
„V 0:14 americký dron vzlétl ze SAE v neviditelném režimu (pozn. nejspíše s vypnutým identifikačním transpondérem) a narušil íránský vzdušný prostor. Byl zasažen v 04:05 na souřadnicích (25°59’43″s. š., 57°02’25″v. d.) nedaleko Kumobaraku.“
„Našli jsme části amerického vojenského dronu v našich teritoriálních vodách, kde byl sestřelen,“ dodal k tomu.
Sestřelení amerického dronu tehdy na Twitteru okomentoval i americký prezident Donald Trump, který uvedl, že Írán udělal velkou chybu.
(zdroj: cz.sputniknews.com, foto: Z videa)