NATO

NATO náhodně objevilo místa, na nichž jsou skladovány americké jaderné zbraně

Uvádí se, že v dubnu byla zveřejněna zpráva kanadského člena Výboru pro obranu a bezpečnost Parlamentního shromáždění NATO, která nesla název Nová éra jaderného odstrašování? Modernizace, kontrola zbraní a jaderné síly spojenců. Později byl však daný dokument stažen. Píše se v něm totiž, na jakém místě v Evropě je skladováno asi 150 amerických jaderných zbraní.

Den před tím však byla kopie dané zprávy zveřejněna v belgických novinách De Morgen. Noviny ve svém materiálu píší, že jsou „jaderné bomby uloženy na šesti amerických a evropských základnách“. Konkrétně se má jednat o základny Kleine Brogel v Belgii, Büchel v Německu, Aviano a Ghedi-Torre v Itálii, Volkel v Nizozemsku a Incirlik v Turecku.

Tyto informace ve zmiňovaném dokumentu jsou uvedeny bez jakýchkoliv odkazů. Noviny rovněž poznamenávají, že minulý týden byla zveřejněna finální verze zprávy, ale tentokrát již bez konkrétních údajích o skladování zbraní.

Autor této zprávy, Joseph Day, prohlásil, že všechny informace v ní uvedené pochází z materiálů z veřejných zdrojů.

Zdroj z NATO, který si přál, aby jeho jméno zůstalo v anonymitě, uvedl, že se jedná o neoficiální dokument Severoatlantické aliance.

I přesto však mnohá média danou zprávu vnímala jako potvrzení skutečnosti, která byla již dlouho známa. Zmiňovaný článek v novinách De Morgen byl publikován pod názvem Konečně je to černé na bílém: V Belgii se nachází americké jaderné zbraně.

Jaderný arzenál Spojených států
Americký prezident Donald Trump se nedávno nechal slyšet, že USA modernizují jaderné zbraně a vytvářejí nové. Dodal však, že je nikdy nechtějí použít.

„Plně modernizujeme a v některých případech získáváme zcela nové jaderné zbraně. Nikdy je nechceme použít, ale jsme nejlepší na světě, máme jich nejvíce na světě,“ řekl Trump.

Snižování jaderného arzenálu ve světě

V této souvislosti se však rovněž uvádí, že se počet jaderných hlavic ve světě loni sice snížil, ale země, které jaderné zbraně vlastní, jim přikládají stále větší důležitost a svůj arzenál modernizují. Podle zprávy Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru měly začátkem letošního roku USA, Rusko, Británie, Francie, Čína, Indie, Pákistán, Izrael a Severní Korea 13 865 kusů jaderných zbraní, což je o 600 méně než loni.

Nejzásadnější snižování jaderného arzenálu přitom připadá na USA a Rusko, tedy držitele 90 procent jaderných zbraní. Tyto země tak plní závazky smlouvy o omezení strategických jaderných zbraní (START II) z roku 2010, která arzenály obou států omezila o třetinu a počítá s vyřazením starých hlavic z doby studené války.
Platnost této smlouvy ale v roce 2021 vyprší a není jasné, co se bude dít potom, vzhledem k velkému napětí mezi oběma jadernými velmocemi, které nevedou „žádné vážné diskuse o jejím prodloužení“.

(zdroj: cz.sputniknews.com, foto: Pixabay)

Přejít nahoru