Skupina muslimských školáků se vrátila do veřejného bazénu rok poté, co je úředníci přinutili opustit ji kvůli svému oblečení.

Studenti základních škol z Akademie Darul-Amaanah byli v červnu 2018 požádáni, aby opustili bazén Foster Brown v Delaware.

Děti, které se účastnily letního arabského obohacujícího tábora, byly oblečeny do bavlněných košil a kraťasů spolu s hidžáby nebo šátky.

Manažer, který je požádal, aby odešli, tvrdil, že je proti městské politice nosit bavlnu ve veřejných bazénech.

Tahsiyn A. Ismaa’eel, ředitelka akademie, řekla, že před třemi lety před incidentem vedla studenty do bazénu rovněž.

„Není zveřejněno nic, co by tvrdilo, že nemůžete plavat v bavlně,“ řekla v roce 2018 podle časopisu The News Journal.

„Zároveň jsou tu další děti s bavlnou … zeptala jsem se: Proč se s mými dětmi zachází odlišně? “

Manažer později „nechal policistu přijít, který se zeptal, kdy (skupina) odchází,“ řekla paní Ismaa’eel.

Tento incident učinil národní a mezinárodní titulky a vedl k diskriminační žalobě podané skupinou proti městu Wilmington.

Mike Purzycki starosta města, zpočátku bránil správce bazénu a řekl, že politika byla způsobena tím, že bavlna představuje bezpečnostní riziko.

Pan Purzycki se později po mediální pozornosti omluvil.

„Omlouvám se dětem, které byly nasměrovány k opuštění městského bazénu kvůli náboženskému oblečení, které nosily,“ řekl.

„Také jsme se zmínili o nejasně formulovaných zásadách o sdružování, abychom mohli posoudit a zdůvodnit náš špatný úsudek, což bylo také špatné.“

Wilmington od té doby souhlasil, že skupině zaplatí 50 000 $ (39 000 GBP). Tato částka zahrnuje platby 4 285 $ (3 375 GBP) každému ze sedmi postižených dětí.

(Independent, foto: Google, ceskoaktualne.cz)

Komentáře