Vítači majú problém: V Taliansku už to ide prasknúť

Taliansky minister vnútra, vicepremiér a líder strany Liga Matteo Salvini s každou ďalšou loďou privážajúcou migrantov zbiera svojím tvrdým postojom u obyvateľov body a jeho preferencie atakujú 40-percentnú hranicu. Európski vítači bijú na poplach: chápu, že tu hrozí ich projektu zaplaviť Európu nekompatibilnými cudzincami veľké nebezpečenstvo.

V súčasnosti v Taliansku vládne krehká koalícia Salviniho protimigračnej strany Liga a populistického centristického hnutia Päť hviezd. V minulých voľbách získalo Päť hviezd dvakrát viac hlasov ako Liga, lenže teraz je pomer preferencií opačný. Salviniho otvorený a hlasný boj s každou novou loďou, ktorá sa pokúša zakotviť v Taliansku a priviezť novú dávku „nových Európanov“ mu získava čoraz viac priaznivcov – zdá sa, že občania majú už naozaj dosť toho migračného cirkusu, ktorý zažívajú na vlastnej koži.

Salvinimu by sa teraz hodili predčasné voľby, lebo s tými preferenciami, ktoré má teraz, by potom mohol vládnuť sám, prípadne s menšou stranou Fratelli d’Italia (Bratia Talianska). Teraz to vyzerá, že ako zámienka pre pád vlády môže poslúžiť projekt vysokorýchlostného železničného tunela Turín-Lyon, ktorý Liga presadzuje, ale Päť hviezd ho odmieta. V situácii, keď je na stole aj horúci problém s rozpočtom, by to mohlo vyústiť do predčasných volieb, ktoré by teoreticky mohli byť už na jeseň.

Salviniho jednofarebná vláda, to je pre vítačov nočná mora a netreba farbisto opisovať, prečo. Tu je skôr zaujímavé, ako sa Brusel a vítači všeobecne stavajú k otázke migrácie v súvislosti s postojom Talianska: z niektorých vyjadrení to vyzerá tak, že potreba zaplaviť Európu migrantmi je pre nich dôležitejšia, než celé Taliansko.

Takýto dojem vyvoláva napríklad hysterický článok Petra Schutza, ktorý vyšiel v jednofarebnom denníku Sme pod názvom „Nová talianska hrozba“ (TU) . Schutz tam píše: „A keďže reforma Dublinu viazne práve na kvótach (V4!), prípadná ešte radikálnejšia antimigračná politika je druhý bod, ktorý môže viesť až k fatálnemu konfliktu s Rímom.“

Teda preložme si to do zrozumiteľného jazyka: keby Taliani ohľadne migrácie pritvrdili, podľa Schutza by bruselskí majitelia Európy radšej rozpútali „fatálny“ konflikt s Rímom (znamená to azda niečo iné ako hrozbu odchodu Talianska?), než by mali krotiť svoje zámery zrealizovať „Dublin 4“, čo nie je nič iné ako snaha národným štátom nasilu nanútiť migrantov a zobrať im právomoc rozhodovať samostatne o tom, kto v ich krajine bude žiť. Napíšme to ešte inak: keby to bolo tak, ako píše Schutz (a on iste vie, čo hovorí), znamenalo by to, že dovoz migrantov je pre tých, ktorí majú v hrsti EÚ, porovnateľne dôležitý, alebo možno dokonca dôležitejší, ako účasť Talianska v EÚ, a teda vlastne existencia EÚ v dnešnej podobe.

Pravda, Schutzova kritika nedostatočného vítačstva sa nekončí Salvinim. V duchu starého príslovia „pracovat více a lépe“ píše: „Kritika Salviniho tvrdosti je isteže zdravá. Nesmie však odhliadnuť od Únie a jej členov – konkrétne Francúzska, Írska, Nemecka, Malty, Španielska – ktorí neplnia sľuby prevziať z tej či onej bárky toľko a toľko migrantov.“

Lenže ktovie, či sa Schutz vo veci Dublinu 4 nemýli: Salvini je síce proti prijímaniu nových migrantov, lenže zároveň sa chce zbaviť tých, ktorí už sú tu, ich prerozdelením do ostatných krajín EÚ. A teda je otázka, či to na konci dňa nakoniec nedopadne tak, že aj vlk bude sýty, aj ovca ostane celá – a čierneho Petra (básnik by povedal, mnohých čiernych Petrov) nedostanú nakoniec krajiny V4…

(zdroj: hlavnespravy.sk, foto: AP)

Přejít nahoru