Záchod, který vytvořil italský umělec Maurizio Cattelan, se představí v září v Oxfordshire.

Plně funkční trůn bude otevřen pro veřejné použití, ale ke zkrácení doby čekání bude stanovena tříminutová lhůta.

Byl umístěn naproti místnosti, kde se narodil Winston Churchill, a návštěvníci si budou moci včas zarezervovat svůj časový úsek.

K dispozici bude 20 slotů za hodinu pro milovníky umění nebo lávy, kteří si mohou vybrat, za předpokladu, že si koupí lístek do paláce, parku a zahrady za 27 liber.

Když se toaleta poprvé otevřela v newyorském muzeu v Guggenheimu v roce 2016, bylo tak populární, že lidé čekali celé hodiny, aby si položili tváře na třpytivé místo.

Podle The Times asi 100 000 návštěvníků použilo k zamýšlenému účelu.

Toaleta za vyše 1 000 000 EUR

Kus dříve dělal titulky v novinách v roce 2017, kdy byl nabídnut k zapůjčení Donaldovi Trumpovi.

Americký prezident původně požádal muzeum, aby mu půjčilo obraz Van Gogha z roku 1888, ale žádost zamítl a místo toho nabídl Cattelanovo zlaté mistrovské dílo s názvem „Amerika“.

„Flushable America“ dorazila minulý týden do 300letého venkovského domu rodiny Marlboroughových, připraveného na výstavu současného umění, která bude otevřena příští měsíc.

Nevlastní bratr vévody z Marlborough a zakladatel nadace Blenheim Art Foundation Edward Spencer-Churchill řekl Timesu: „Přestože jsem se narodil se stříbrnou lžičkou v ústech, nikdy jsem neměl možnost *** na zlaté toaletě, takže se těším k tomu.“

Toaleta je oceněna na více než 1 milion liber, ale palác se zdá být uvolněný ohledně bezpečnosti.

Záchod bude na výstavě v Blenheimu od 12. do 27. října a bude něm sedět přibližně 6 000 lidí.

(Evening Standars, foto: Digital Media, foto: Titulní Pixabay)

Komentáře