Podľa vedca fotky dokazujú život na Marse

„Na Marse je a vždy aj bol život,“ vyhlásil Romoser na tlačovej konferencií, ktorá sa týkala jeho prezentácie. Len niekoľko dní po uverejnení bola však správa odstránená z webovej stránky univerzity.

PDF súbory o Romoserovom výskume spolu s fotomateriálom sú stále dostupné na internete, no originál bol vymazaný. „Člen fakulty už nechce rozoberať svoj výskum s médiami, preto sme sa rozhodli tento dokument odstrániť z našej webovej stránky a zo servera EurekAlert,“ vyjadril sa hovorca univerzity Jim Sabin.

Kritika

Podľa ďalších vedcov a špecialistov je Rosemorov objav bludom, ktorý si vymyslel. „Nemyslím si, že na Marse žije akýkoľvek hmyz. Fotografie, ktoré sú v tejto tlačovej správe zahrnuté, sú úplne nepresvedčivé,“ komentoval biológ David Maddison. Objav skritizovala aj NASA, ktorej hovorca sa vyjadril, že „nemajú vedecké dôkazy potvrdzujúce život na Marse.“

Hľadanie dôkazov

Budúci rok NASA vyšle na červenú planétu špeciálny stroj, ktorý by tam mal doraziť o rok neskôr. Misiou prístroja bude hľadať známky mikrobiálneho života.

(zdroj: netky.sk, foto: Pixabay)

Komentáře