Nemoc, která každoročně způsobuje 21 milionů případů, je často přehlížena jako starodávná nemoc z minulosti.
Nové mezinárodní typy tyfoidní horečky, které jsou ve velké míře odolné vůči lékům, se však šíří i za hranice států.
Případy byly hlášeny ve Velké Británii, USA, Německu, Pákistánu, Indii, Bangladéši, na Filipínách, v Iráku, Guatemale, jakož i nedávno v Austrálii a Kanadě.
Vědci ze školy Oxford Martin dnes vyzývají k naléhavé kolektivní kroky ze strany světových zdravotnických zařízení, aby věnovaly nové zdroje na řešení vysoce nakažlivé bakteriální infekce uvádza The Sun.
Zanedbaná choroba
Říká se, že se stala chudou nemocí z chudších zemí po jejím odstranění v mnoha zemích s vysokými příjmy.
Vědci tvrdí, že rostoucí antimikrobiální rezistence a pokračující propuknutí tyfu značně rezistentního na léky (XDR) v Pákistánu by mělo být probuzením pro mezinárodní společenství.
Odborníci tvrdí, že zatímco nové vakcíny nabízejí naději, jeden zásah sám o sobě nebude stačit k odstranění nemoci, která postihuje 11 milionů lidí ročně.
V Pákistánu se již pilotně používá nová konjugovaná vakcína proti tyfu (TCV), která se již testuje v Malawi.
V nejbližších měsících se očekává úplné zavedení.
Populární představa tyfu jako nemoci minulosti je mýtus
Claas Kirchhelle z Wellcome Unit for History of Medicine na Oxfordské univerzitě uvedl: “Populární představy o tyfu jako o minulosti jsou mýtus.”
“V chudších zemích strašidlo tyfu nikdy nezmizelo.”
“V posledních desetiletích vedlo mezinárodní zanedbávání, chybějící sanitární infrastruktura a očkovací programy a kompenzační spoléhání na antibiotika do situace, kdy se tyfus léčí stále obtížnější.”
(foto: Pixabay)