Nejstarší rakev, která kdysi držela tělo krále Tutanchamona, nikdy neopustila hrobku 3 300 let od doby, kdy byl poprvé položen k odpočinku. I poté, co archeolog Howard Carter objevil hrobku v roce 1922, zůstala dřevěná rakev v údolí králů – dodnes.

Začátkem tohoto roku dokončil Getty Conservation Institute a egyptské ministerstvo starověku téměř desetiletou obnovu Tutovy hrobky, napsal The Los Angeles Times. Obnoví jeho vnější rakev, odstraní ji z místa odpočinku a umožní odborníkům konečně získat dobrý vzhled.

Složitý projekt je do značné míry motivován blížícím se otevřením Velkého egyptského muzea v roce 2020, které přehlíží pyramidy v Gíze.

Nejstarší rakev je největší ze tří soustředných rakví, v nichž byla nalezena mumie krále Tuta. Zatímco dvě vnitřní rakve již byly vystaveny v egyptském muzeu v Káhiře, třetí rakev je konečně znovu připojí k výstavě v novém velkoměstském muzeu, když se otevře.

 

Vzhledem k poškození rakve, které odborníci nyní viděli, bude trvat přibližně osm měsíců, než ji obnoví. Eissa Zeidan, generální ředitelka Zachování a přeprava artefaktů první pomoci, uvedla, že rakev je asi na „30 procent poškozena“ kvůli teplu a vlhkosti uvnitř hrobky.

„Rakev je ve velmi špatném stavu,“ řekl Zeidan. „Našli jsme mnoho trhlin, našli jsme mnoho chybějících částí, chybějících vrstev.“

Egyptský ministr starožitností Khaled el-Anany potvrdil, když řekl, že rakev je ve „velmi křehkém“ stavu, přičemž opravy jsou nejvyšší prioritou. Rakev byla bezpečně uložena v jedné ze 17 laboratoří v novém muzeu.

(ATI)

Komentáře