Organizace hovořila s Abrahamem Denmarkem, který je v současné době ředitelem asijských záležitostí ve Woodrow Wilsonově vědeckém středisku a předtím pracoval v Pentagonu. Podle odborníka je přeměna zařízení Aegis Ashore v Rumunsku a Polsku z obranné pozice proti iránským balistickým střelám na útočné proti Rusku „velmi snadná”, která vzhledem k dispozici námořních a leteckých raket NATO může zkomplikovat ruské obranné plány proti útoku z evropského směru.
Denmark přiznává, že taková konverze porušuje Smlouvu o odstranění střel středního a malého doletu (INF).
Je to jedno z prvních odborných přiznání z americké strany. Rusko už delší dobu na tuto skutečnost a tedy „hrozbu národní bezpečnosti“ upozorňuje již delší dobu.
V říjnu americký prezident Donald Trump s odvoláním na porušení dohody ze strany Ruska a zbraně Číny oznámil svůj záměr vystoupit z INF. Poradce hlavy amerického státu pro národní bezpečnost John Bolton, který navštívil Moskvu po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, potvrdil Trumpovy plány. V reakci na prohlášení USA o případném zrušení dvoustranné dohody Ruská federace upozornila na hrozbu nových závodů ve zbrojení a rovněž připustila přijetí odvetných opatření, jejichž konkrétní obsah nebyl zveřejněn. Ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Moskva, aniž by opakovala zkušenosti SSSR, nebude reagovat tak drahými metodami.
Rusko považuje za hrubé porušení Smlouvy INF umístěná odpalovací zařízení Mark 41 v Rumunsku a Polsku, která jsou schopná vypálit nejen protiraketové střely RIM-161 Standard Missile 3, ale i křídlaté rakety Tomahawk (s dosahem do 2500 km), které mohou zasáhnout prakticky jakéhokoli cíle v evropské části Ruska.
Spojené státy obviňují Rusko z utajení skutečných schopností rakety 9M729 komplexu Iskander-M, což je pozemní verze námořní rakety Kalibr-NK (s dosahem až 1400 kilometrů). Pentagon se domnívá, že pozemní raketa má dosah až 5500 kilometrů a ne 500 kilometrů, jak tvrdí ruské ministerstvo obrany.
(prvnizpravy.cz, foto: CNN)