Politický analytik Ján Baránek píše, že takéto tvrdé opatrenia sa stali terčom kritiky od šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej. Nemka na čele únie však podľa analytika na spoločnú stratégiu vyzýva neskoro.

Baránek v reakcii na vývoj situácie pri šírení koronavírusu Covid-19 píše, že tento problém prináša pre neho zásadnú otázku, načo nám je EÚ? „Aj manželstvo totiž funguje (malo by) – v dobrom, aj v zlom. Teraz je vraj zle.

A čo vidíme? Síce dosť pochopiteľný, ale bezbrehý egoizmus predstaviteľov jednotlivých štátov EÚ, keď si zadržiavajú na export určený zdravotnícky tovar na hraniciach, nekoordinované a bezhlavé opatrenia, líšiace sa štát od štátu, paniku, ale aj ignorantstvo,“ kladie si analytik otázky.

Podľa Baránka sa Európska únia ocitla v situácii, keď musí ukázať čo dokáže, ale zlyhala a zatiaľ nepredviedla nijaký koordinovaný postup. O reakcii EÚ na koronavírus a jeho šírenie analytik píše, že to vyzerá akoby nijaká EÚ ani neexistovala a vrátili sme sa 20 – 30 rokov do minulosti.

„Mám obavu, že v plnej nahote sa ukazuje, že ide o projekt na hlinených nohách a ilúzia, že národné štáty vytvoria funkčný viacnárodný celok, ostane iba ilúziou, ako nám to nakoniec dokázali Rakúsko-Uhorsko, ZSSR, Juhoslávia, Československo, atď…,“ pochybuje Baránek o budúcnosti EÚ a dodáva, že v súčasnej kríze „ani zadkom nepohla“.

Analytik pripomína staré známe porekadlo o bližšej košeli, ktoré platí podľa neho aj v tomto prípade. „Čo si má Európan (ak také niečo pre nás vôbec existuje) napríklad myslieť, keď predsedníčka EK von der Leyenová kritizovala SR, ČR a niektoré ďalšie krajiny za zatváranie hraníc kvôli koronavírusu?

Kde je tu koordinácia? EK totiž len teraz (?) zistila, že nejaký koronavírus existuje a až teraz (?) chce pripravovať, cit: spoločnú unijnú stratégiu!“ kladie si Baránek otázky. EÚ podľa neho úplne zlyhala. „Ukázala, čo vlastne reálne je – zhluk štátov, zošnúrovaných nejakými pravidlami, ktorý pri prvej väčšej kríze každý z jeho členov ignoruje,“ myslí si analytik.

Baránek na záver dodáva, že zlyhanie v ochrane bezpečnosti ponúka zásadnú otázku, načo nám je EÚ s celým jej aparátom a pravidlami? „Nie je lepšie vytvoriť niečo menej zošnúrované, voľnejšie, ale funkčnejšie a ochranu tak či tak budeme musieť nechať na národné štáty? A nie len ochranu,“ uzatvára Baránek.

zdroj: napalete.sk