O zadržaní zdravotníckych pomôcok Švajčiarska a Rakúska tento týždeň informovala aj agentúra Bloomberg. Ako píše Paška, Švajčiari si okamžite po zadržaní ich prvého kamióna prepravujúceho 240 000 tvárových masiek v Nemecku predvolali nemeckého veľvyslanca, ktorému tlmočili dôraznú žiadosť, aby nemecké orgány okamžite uvoľnili transport s ich zadržiavanými ochrannými maskami.
Ďalej sa Paška v statuse odvoláva aj na informácie denníka Neue Zuercher Zeitung, ktorý v tejto súvislosti informoval, že lekári v ich nemocniciach už v dôsledku spôsobeného nedostatku ochranných pomôcok používajú len jednu masku až osem hodín, namiesto predpísanej výmeny po dvoch hodinách.
Na informácie o zadržaní pomôcok zareagovala zakrátko rakúska ministerka hospodárstva Margarete Schramboecková, ktorá novinárom pripomenula, že ide výrobky určené pre rakúsky trh, preto je nemecké správanie neprijateľné a verejne požiadala Nemcov okamžite uvoľniť ich tovar.
„Po dôrazných diplomatických aktivitách Švajčiarov a Rakúšanov nemecký minister zdravotníctva nakoniec podvečer pripustil, že by Berlín mohol zmierniť svoje nezákonné obmedzenia, pokiaľ ide o európskych partnerov. Keďže Slovensko doposiaľ žiaden oficiálny protest voči zabaveniu ochranných prostriedkov určených pre naše nemocnice neurobilo, v uvedenej správe sa ani nespomína,“ píše Paška.
Pre našu verejnosť by mal podľa neho pri tejto kauze stáť za povšimnutie aj markantný rozdiel v správaní sa slovenskej štátnej reprezentácie a mainstreamových médií v porovnaní s Rakúskou a Švajčiarskou vládou a médiami v týchto štátoch.
Rakúska a Švajčiarska vláda totiž v tejto veci okamžite reagovali, oficiálne a verejne protestovali, predvolávali si veľvyslancov a požiadali nemeckú vládu zjednať nápravu a informovali o tom svoju verejnosť. Naopak slovenská vláda podľa jeho slov o zadržaní transportu zdravotníckych pomôcok neinformovala a neurobila žiadne oficiálne úkony voči Nemecku.
V súvislosti s týmto prípadom poukazuje Paška aj na to, ako bolo táto informácia na Slovensku MZVaEZ rýchlo zahmlené stým, že nejde o žiadne zhabanie, len „dočasné zadržanie“. Polícia SR zas Paškov status v ktorom na tento incident upozornil označila za hoax. Až nakoniec na tlačovej besede, po zasadnutí krízového štábu v pondelok, potvrdil zhabanie premiér Pellegrini, keď priznal, že jeden dodávateľ nakoniec cúvol s tým, že má na hraniciach zabavený tovar v Nemecku a dodal, že „naša ambasáda to skúša riešiť“.
Paška dodáva, že kým zahraničné média o tejto téme od začiatku vecne informovali, niektoré slovenské médiá (Denník N, Plus 1 deň, …) sa naopak vrhli na človeka, ktorý poukázal na problém a správanie cudzej moci, voči nášmu štátu a našim ľuďom.
„V toľkých redakciách naozaj nikomu nedochádza, že voči svojvoľným praktikám nielen zabavovania, ale aj ‘zadržiavania’ zdravotníckeho a medicínskeho materiálu musíme vo svojom existenčnom záujme dôrazne a nekompromisne bojovať? To ako by fungovali naše nemocnice, keby nám podľa vzoru Nemcov začali zadržiavať spotrebný medicínsky materiál aj ďalší susedia? Bez liekov, injekcií, infúznych roztokov, dýchacích masiek, ochranných okuliarov, oblekov, rukavíc …?,“ pýta sa Paška v závere svojho príspevku.
zdroj: hlavnespravy.sk