Skutečnost, že prasata jsou pozoruhodně inteligentní, není nic nového, ale to, co není tak dobře známé, je, jak jsou tato zvířata ve skutečnosti schopna přizpůsobit se novým úkolům v neznámém prostředí.

Pro nedávnou studii vědci přijali čtyři prasata – dvě prasata Yorkshire s názvem Hamlet a Omelet a dvě prasata Panepinto s názvem Ebony a Ivory – která byla všechna chována na Pensylvánské státní univerzitě.

Byl navržen experiment, který zahrnoval pohyb prasat kurzorem po obrazovce počítače manipulací s joystickem jejich čenichy. Pokud kurzor narazil do zdi, prase bylo odměněno lahůdkou.

Test byl navržen pro opice, ale ukázalo se, že prasata byla docela schopná naučit se manipulovat s kurzorem pomocí joysticku a mohla dokonce dokončit hru, když obsahovala méně zdí, což ztížilo úkol zasáhnout jednu.

Celkově nebyli tak dobří v pohybu joysticku jako opice, ale mohlo to být proto, že na rozdíl od opic jej museli ovládat pomocí čenichů.

„Že prasata dosáhla úrovně úspěchu, kterého dosáhli při úkolu, který byl sám o sobě pozoruhodně mimo jejich běžný referenční rámec a který svědčí o jejich behaviorální a kognitivní flexibilitě,“ napsali autoři studie.

„[Prasata] pokračovala ve správných odpovědích, když byla odměněna pouze slovním a hmatovým posílením od experimentátora, který byl také jejich hlavním správcem.“

RSS Protext – kultura

  • Nákupní centrum Palladium představí exotickou cestovatelskou výstavu „Tajemná Indonésie“
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Unikátní výstava „Tajemná Indonésie“ bude slavnostně otevřena vernisáží 6. 12. 2023 v 17.30 hodin v nákupním centru Palladium v Praze. Účastníci vernisáže se mohou těšit na přivítání indonéskou velvyslankyní, taneční vystoupení nebo drobné indonéské občerstvení připravené indonéskou ambasádou. Výstavou provede organizátor výstavy, jednatel cestovní kanceláře CK Livingstone, Rudolf Švaříček.Výstava […]
  • Ve Výstavní síni Mánes se konala 1. sálová aukce Art Capital
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Art Capital/1. sálová aukce/Výstavní síň Mánes/3.12.2023Ve Výstavní síni Mánes se konala v neděli 1. sálová aukce Art Capital, během které byla vydražena umělecká díla v celkové hodnotě 16,887.600 Kč, s aukční přirážkou 20 %. Do aukce se zapojilo přes 200 dražitelů a prodejnost dosáhla 81 %.Vrcholem večera a současně […]
  • Darujte zážitek plný filmové hudby
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Lámete si hlavu s dárkem pro filmového nebo herního nadšence? Se vstupenkami na koncerty Filmové filharmonie jistě nesáhnete vedle. Po novém roce chystá orchestr nejoblíbenější programy FANTASY a GAMES.Nezůstane se na ně prášit ve skříni, málokdo je bude chtít vyměnit, a navíc si je můžete užít společně. Zážitky jsou […]