Reakce navazuje na 14denní ultimátum vydané keňskou vládou pro vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který má přijít s plánem na uzavření obou táborů, které jsou domovem přibližně 430 000 uprchlíků a žadatelů o azyl z více než 15 zemí .

UNHCR uvedl, že uznává „obrovskou velkorysost, kterou lidé a vláda Keni po mnoho desetiletí projevují vůči uprchlíkům, a potřebu řešit situace dlouhodobého vysídlení“. Vláda prohlásila, že o uzavření „není prostor pro další jednání“.

Mezi návrhy UNHCR patří „posílená dobrovolná repatriace“, programy znovuusídlování a rychlejší vydávání vnitrostátních průkazů totožnosti Keňanům registrovaným jako uprchlíci. Agentura rovněž prosazuje, aby uprchlíkům z partnerských států Východoafrického společenství byla nabídnuta alternativní opatření k pobytu v zemi, což představuje „velkou příležitost pro uprchlíky, aby se stali soběstačnými a přispěli k místní ekonomice“.

Keňa vydává OSN ultimátum na uzavření táborů s téměř 400 000 uprchlíky

„Slyšeli jsme obavy vyjádřené vládou Keni a doufáme, že tato opatření budou významným krokem vpřed v urychlení udržitelných řešení pro všechny zúčastněné,“ uvedla Fathiaa Abdalla, zástupkyně UNHCR v Keni.

„Věříme, že prostřednictvím společných obnovených akcí můžeme zavést opatření, která respektují práva uprchlíků a povedou k udržitelným řešením. Těšíme se na pokračování našeho dialogu a spolupráce v této důležité záležitosti s keňskými úřady a partnery. “

Keňská vláda již dříve hrozila uzavřením Dadaabu, který býval největším uprchlickým táborem na světě. Pokus v roce 2017 byl ale zastaven, když keňský nejvyšší soud uvedl, že uzavření bylo zaměřeno na somálské uprchlíky a znamenalo skupinové pronásledování, které bylo „nezákonné, diskriminační a protiústavní“. Píše portál The Guardian.

Bill Frelick, ředitel divize uprchlíků a práv migrantů organizace Human Rights Watch, tento týden uvedl: „Dokud se situace v Somálsku nestabilizuje, musí si Keňa zachovat azyl a zvážit integraci uprchlíků. Mohli začít otevřením, nikoli zavřením táborů a umožněním těm, kteří tam byli nuceni žít, aby se mohli pohybovat.

„Mezitím musí dárcovské vlády poskytnout finanční podporu a příležitosti k přesídlení, které u lidí žijících v táborech udrží záblesk naděje naživu,“ uvedl.

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]